Konstruują sondę, która przebada powietrze

Agnieszka Ochman
A. Ochman
04.04.2023
Przewidywany czas: 2 min

Licealiści konstruują sondę, która potrafiłaby ocenić ryzyko związane z życiem na badanym terenie, poprzez pomiar promieniowania jonizującego oraz analizę zawartości benzopirenu w atmosferze. Projekt powstaje na konkurs CanSat, a młodych naukowców wspiera Fundacja Nauka. To Lubię, w ramach projektu grantowego.

Młodzi pasjonaci

Michał, Krzysztof, Konstanty, Kacper i Konrad uczą się razem w krakowskim liceum i wspólnie, jako grupa CANcerTeam, biorą udział w tegorocznej edycji konkursu CanSat. Ich zadaniem jest budowa sondy kosmicznej wielkości puszki oraz przeprowadzenie za jej pomocą badań naukowych.

Misja główna zakłada pomiar temperatury otoczenia oraz ciśnienia atmosferycznego, po wzniesieniu urządzenia na wysokość od 1,5 km do 2,5 km. Jednak zdaniem członków grupy, nie to jest najciekawsze w tym konkursie — Najbardziej interesującą część tego przedsięwzięcia stanowią jednak misje poboczne, które wymyślają oraz opracowują grupy projektujące swoje sondy — mówią.

Sonda grupy CANcerTeam
mat. prywatne

Pomysł na sondę

Tworząc koncepcję swojego wynalazku, uczniowie postanowili skupić się na problemie wpływu zanieczyszczonego powietrza na zdrowie. Zdecydowali, że zaprojektują sondę, która przy niewielkim nakładzie finansowym potrafiłaby ocenić ryzyko związane z życiem na badanym terenie. W tym celu urządzenie zmierzy promieniowanie jonizujące oraz wykona analizę zawartości benzopirenu w atmosferze. — Nasz projekt ma na celu podniesienie świadomości społecznej na temat szkodliwości wspomnianej substancji, której nadmierne wdychanie może doprowadzić do nowotworów, takich jak chociażby rak płuc, skóry, a nawet pęcherza — tłumaczą członkowie grupy CANcerTeam.

Od planu do realizacji

Członkowie CANcerTeam dokładnie przemyśleli, jak sonda przeprowadzi badania. Podczas misji, próbki powietrza zostaną pobrane na różnych wysokościach. Będzie to możliwe za pomocą wbudowanej pompki. Następnie zebrane próbki zostaną poddane analizie w laboratorium, by zbadać stężenie benzopirenu oraz ocenić jego wysokość.

Pomiar promieniowania jonizującego uczniowie chcą przeprowadzić za pomocą zaprojektowanego przez nich licznika Geigera. — W naszym projekcie stosujemy także czujnik, który pozwala nam — obok obligatoryjnego pomiaru temperatury oraz ciśnienia – zmierzyć wilgoć powietrza. Rozważamy również możliwość zastosowania dodatkowego czujnika mierzącego ogólną jakość powietrza — tłumaczą członkowie grupy CANcerTeam i dodają — W naszej sondzie posiadamy także czujnik niebezpiecznych dla człowieka lotnych związków organicznych oraz detektor mionów, czyli cząstek powstałych w wyniku rozpadu promieniowania kosmicznego w ziemskiej atmosferze.

Grant Fundacji Nauka. To Lubię

Budowę sondy wspiera Fundacja Nauka. To Lubię. Członkowie grupy CANcerTeam zostali kolejnymi beneficjentami programu grantowego „Nowi superbohaterowie”. Środki finansowe, przekazane uczniom, pokryją koszty związane z budową urządzenia i stacji naziemnej.

Kliknij TUTAJ i dowiedz się więcej o naszych grantach.

Agnieszka Ochman
Autor

Agnieszka Ochman

Już ponad 10 lat jestem związana z pracą słowem. Pisałam w mediach lokalnych, regionalnych oraz zajmowałam się copywritingiem. W Nauka. To Lubię mam przyjemność prowadzić projekty specjalne. Po godzinach jestem fanką fotografii lifestylowej.
Zobacz również

Podcasty NTL