Książki na prezent dla dzieci, które poleca Nauka. To Lubię

Agnieszka Ochman
A. Ochman
08.12.2022
Przewidywany czas: 4 min

Tak jak zabawa zabawkami, tak i czytanie rozwija dziecko. Czas z książką pozwala pracować nad wyobraźnią, budować relacje społeczne i uczy myślenia. Co czytać? Sprawdźcie, które książki na prezent dla dzieci poleca redakcja Nauka. To Lubię i skorzystajcie z naszych podpowiedzi.

Czytanie to inwestycja w przyszłość

Na pierwszy rzut oka to tylko okładka i kilkadziesiąt kolorowych kartek. Jednak patrząc nieco bardziej przenikliwym wzrokiem, szybko można dostrzec, jak wiele korzyści niesie ze sobą z pozoru prosta książka. Dla dziecka czytanie razem z rodzicem to okazja do budowania więzi, szansa na przeżycie wspaniałej przygodny w wyobraźni oraz rozwój.

Dla mózgu młodego człowieka istotne jest czytanie od najmłodszych lat. Nie trzeba długo czekać, aby sięgnąć po pierwszą lekturę. Warto zacząć czytać dziecku, gdy ma zaledwie kilka tygodni i poświęcać na to minimum 20 minut dziennie. Wiele badań naukowych potwierdza, że jest to dobra inwestycja w jego przyszłość. Co zyskuje dziecko? Czytanie m.in.:

  • wpływa na lepszą pamięć,
  • stymuluje mowę,
  • poszerza wiedzę,
  • wzbudza ciekawość,
  • wpływa na rozwój mózgu,
  • wspomaga koncentrację.

Czy wiesz, że

Naukowcy w swoich badaniach potwierdzają zależność między sprawnością językową, a liczbą słyszanych codziennie słów, w ciągu pierwszych miesięcy życia dziecka. Mózg małego człowieka reaguje na nie nawet podczas snu! Z kolei dzięki neuronom lustrzanym czytający może przeżywać historie bohaterów tak, jakby sam brał w nich udział.

Czytanie to dobry trening dla mózgu w każdym wieku. Im więcej czytamy, tym szybciej rozwijają się nowo powstałe połączenia w sieci neuronalnej. Gdy brakuje regularnego kontaktu z książką, nie tylko zmniejsza się zasób słów, ale też liczba neuronów.

Dobre książki na prezent dla dzieci

Wiedząc, jak wielką „moc” ma czytanie, trudno odmówić sobie i dziecim sięgnięcia po książkę. Dobra literatura to zdecydowanie jeden z najbardziej uniwersalnych i jednocześnie ponadczasowych prezentów. Co czytać? Każdego roku w wydawnictwach pojawiają się dziesiątki nowych tytułów. Wiele z nich trafia na półki popularnonaukowe. Aby ułatwić sobie wybór dobrej pozycji, która będzie ciekawa dla młodego odbiorcy, ale też merytoryczna i zgodna z naukowymi faktami, sprawdź poniższą listę. Znajdziesz na niej dobre książki na prezent dla dziecka, za które ręczymy, że mają wartościową i dobrą (pod względem naukowym) treść.

„Akademia Superbohaterów”

Książka Akademia Superbohaterów

Zamiast nadludzkiej mocy mieli wspaniałe, żądne wiedzy umysły, a sprytne gadżety zastępowały im przybory laboratoryjne. O kim mowa? O naukowcach – prawdziwych superbohaterach, którzy realnie wpłynęli na losy świata i niejednokrotnie uratowali wiele ludzkich istnień. W książce „Akademia Superbohaterów” zapisanych jest ponad 30 historii wybitnych polskich naukowców, bez których świat wyglądałby dziś inaczej.

Książkę można zamówić TUTAJ

„Jak działa człowiek?” i „Tak działa człowiek”

Jaką drogę przebywa zjedzony posiłek? Dlaczego nie zwijamy się w rulon? Po lekturze książki Tomasza Rożka „Jak działa człowiek?” u młodych czytelników (od 5 do ok. 12 lat) zdecydowanie poszerzy się wiedza na temat funkcjonowania ich ciał i takie pytania nie pozostaną więcej bez odpowiedzi. Wartościowym uzupełnieniem książki jest zeszyt zabaw „Tak działa człowiek”, który poprzez kolorowanki, zagadki i zadania zachęca do nauki przez zabawę.

Książki można zamówić TUTAJ

jak działa człowiek i tak działa człowiek

„Lelony odkrywają dlaczego niebo jest niebieskie”

lelony

Otaczający nas świat wyjątkowo fascynuje dzieci. Nie trzeba być fizykiem po doktoracie, by tłumaczyć im złożone zjawiska, jakich doświadczamy każdego dnia. Jednak by „mówić” ciekawie, warto podarować dziecku w prezencie książkę Dawida Myśliwca i Moniki Chylińskiej „Lelony odkrywają dlaczego niebo jest niebieskie”. Pozycja przeznaczona jest już dla dociekliwych 3 latków. Autorzy zamiast suchych faktów oferują przygodę – podróż, podczas której czytelnik poczuje się jak prawdziwy odkrywca.

Książkę można zamówić TUTAJ

„Pasteur: Rewolucja drobnoustrojowa”

Francuski chemik i prekursor mikrobiologii – Louisa Pasteura. Wśród jego licznych osiągnięć należy wymienić m.in. metodę unieszkodliwiania bakterii w napojach – pasteryzację. Pasteur był twórcą szczepionek przeciwko wściekliźnie, cholerze i wąglikowi, Badał też zjawisko odporności poszczepiennej. Jego losy można poznać jeszcze lepiej, czytając komiks z serii „Najwybitniejsi Naukowcy”.

„Hypatia: Prawda w matematyce”

Hypatia-okladka

Hypatia z Aleksandrii jest jedną z pierwszych kobiet naukowców – filozofką i matematyczką. Do jej największych odkryć legenda zalicza wynalezienie astrolabium, czyli przyrządku astronomicznego używanego w nawigacji. Dzięki swojej tolerancji i otwartości była osobą bardzo szanowaną w Aleksandrii, a rozległa wiedza i umiejętność logicznego rozumowania powodowała, że zwracali się do niej o radę nawet przedstawiciele władz. Tę postać można lepiej poznać z pomocą komiksu z serii „Najwybitniejsi Naukowcy”.

„Galileusz. Posłaniec gwiazd”

Astronom, eksperymentator, dociekliwy i uparty badacz – o kim mowa o kim? O Galileuszu! Jego obserwacje potwierdziły to, o czym ponad 100 lat wcześniej pisał Mikołaj Kopernik – że Ziemia krąży wokół Słońca, a nie odwrotnie. Jego losy świetnie opisuje komiks z serii „Najwybitniejsi Naukowcy”.

Glileusz

„Ada Lovelace. Czarodziejka liczb”

lowelace

Angielska matematyczka – Ada Lovelace – uchodzi za pierwszą programistkę. Wychowywała ją matka, która chciała dać córce jak najlepsze wykształcenie, dlatego skierowała jej zainteresowania ku matematyce i logice. Dzięki temu Ada poznała twórcę maszyny analitycznej, zwanej często pierwszym komputerem. Chcąc przybliżyć jego pracę innym, Ada przetłumaczyła artykuł o wynalazku Babbage`a z języka włoskiego i dodała do niego obszerny komentarz z algorytmem do wykonania. Ada Lovelace jest bohaterką jednego z komiksów z serii „Najwybitniejsi Naukowcy”.

Przeczytaj też: Jak czytanie wpływa na mózg?

Agnieszka Ochman
Autor

Agnieszka Ochman

Już ponad 10 lat jestem związana z pracą słowem. Pisałam w mediach lokalnych, regionalnych oraz zajmowałam się copywritingiem. W Nauka. To Lubię mam przyjemność prowadzić projekty specjalne. Po godzinach jestem fanką fotografii lifestylowej.
Zobacz również

Podcasty NTL