Magazynowanie Ciepła i Chłodu

M.
17.11.2021
Przewidywany czas: 2 min

Latem chłodzimy nasze budynki, co wymaga wydatku energii. Zimą je ogrzewamy, co znowu całkiem sporo kosztuje nas energetycznie. A gdyby, wtedy, gdy jest gorąco, magazynować ciepło, a tym samym obniżać temperaturę w domu, mieszkaniu czy biurze, a wtedy, gdy jest zimno, to ciepło oddawać, co podnosiłoby temperaturę w tych pomieszczeniach? 

Na papierze wygląda to kusząco, ale w rzeczywistości nie ma jeszcze technologii, która pozwalałaby na magazynowanie ciepła i chłodu wprost z powietrza. Nie znaczy to jednak, że magazynowanie ciepła i chłodu jest niemożliwe. Można magazynować ciepło lub chłód odpadowe. Można wyprodukować ciepło w lecie, dzięki fotowoltaice, w końcu można wyprodukować je wtedy, gdy energia elektryczna, np. w środku dnia jest najtańsza, a oddać, gdy kilka godzin później jest droga.

W polskich warunkach ogrzewanie i chłodzenie odbywa się pośrednio lub bezpośrednio przy sporej emisji CO2. Często dodatkowo przy emisji pyłów i związków chemicznych, związanych ze spalaniem węgla w indywidualnych piecach centralnego ogrzewania. Green Deal to europejski program, który ma na celu transformację gospodarki do gospodarki obiegu zamkniętego, czyli nie opartej na surowcach i paliwach kopalnych.

Podstawowym założeniem jest budowanie cywilizacji rozwijającej się na bazie tego, co już zostało wydobyte. Na surowcach i energii, która krąży w obiegu zamkniętym. Czy magazynowanie ciepła i magazynowanie – choć brzmi to dziwnie – chłodu, może w tym mieć jakiś udział?

Ogrzewanie budynków ma bardzo duży udział w naszym zużyciu energii. Mniej więcej jedna trzecia, to jest jedna trzecia polskiego zużycia energii więc nas to boli na wiele sposobów, bo płacimy olbrzymie rachunki za to i mamy problem z ubóstwem energetycznym

Marcin Popkiewicz, NCBR

Zobacz także: Technologie Domowej Retencji

Oczywiście kwestia ogrzewania jest tylko jednym z wielu wyzwań, czy raczej zmian jakie są przed nami, by gospodarkę opartą niemal w całości na jednorazowym wykorzystaniu zasobów, zamienić w gospodarkę obiegu zamkniętego. Dlatego w Narodowym Centrum Badań i Rozwoju określono osiem kluczowych obszarów, nad którymi naukowcy, ale także biznes i przemysł w kolejnych latach muszą pracować. Te przedsięwzięcia realizowane są dzięki Funduszom Europejskim w ramach Programu Inteligentny Rozwój. Przed Państwem jedno z nich – „Magazynowanie Ciepła i Chłodu” – które finansowane jest ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego.

Zobacz również
Wentylacja szkół i domów

Wentylacja dla szkół i domów

22.12.2021 2 min czytania

Podcasty NTL