Tomasz Rożek ambasadorem proekologicznej akcji Radia 357 „Posadź z nami las!”

Agnieszka Ochman
A. Ochman
27.09.2022
Przewidywany czas: 3 min

Dr Tomasz Rożek — czołowy polski popularyzator nauki, twórca kanału i mediów Nauka. To Lubię, który od lat porusza tematy związane z ekologią i zmianami klimatycznymi — został ambasadorem akcji „Posadź z nami las!”, organizowanej przez Radio 357. Celem wspólnych działań jest zalesienie 3,57 hektara w geograficznym środku Europy, czyli w miejscowości Suchowola. Do 5 października każdy może sfinansować swój kawałek lasu.

Dla siebie, dla przyszłych pokoleń, zwierząt, celem polepszenia jakości powietrza czy przeciwko suszy — powodów do zasadzenia lasu jest wiele. Każdy z nich jest dobry i ważny. Tereny porośnięte gęsto rosnącymi drzewami są dla nas bardzo istotne, choć może nie zawsze zdajemy sobie sprawę z tego, jak bardzo.

Las to superbohater w walce z żywiołami. Bujne korzenie, mchy oraz inna roślinność pomagają w zatrzymywaniu wody. Gęsto rosnące drzewa stanowią także doskonałą barierę przeciwwiatrową. Leśna roślinność wydziela życiodajny tlen, a liście działają niczym filtr, który pozwala zmniejszyć ilość zanieczyszczeń.

Las to życie i to dosłownie. Nie tylko dla setek, może tysięcy gatunków zwierząt i roślin. Las to życie także dla nas, bo stabilizuje bardzo delikatny ziemski klimat, bo jest magazynem wody, bo zapewnia obieg wielu minerałów i pierwiastków 

tak konieczność dbania o lasy tłumaczy ambasador radiowej akcji dr Tomasz Rożek

Zasadzenie 3,57 hektara lasu — taki jest cel akcji Radia 357 „Posadź z nami las!”, organizowanej z okazji 2 rocznicy zainicjowania zbiórki na istnienie rozgłośni. Stacji, której częścią jest także dr Tomasz Rożek — od początku istnienia radia prowadzi w nim poranny cykl „Pytania z Księżyca”.

Tomasz Rożek ambasador akcji Posadź z nami las

Własny metr kwadratowy lasu

2 lata temu sympatycy rozgłośni szybko zebrali pieniądze na jej działanie. W ramach “świętowania” radiowcy postanowiła zrobić krok, który zmieni świat na lepsze. Chcą wraz ze słuchaczami zalesić teren dawnego lasu, z którego drzewa zostały niegdyś wycięte.

Radiowy las zostanie zasadzony w miejscowości Suchowola. Do 5 października trwa zbiórka na ten cel. Każdy chętny może sfinansować dowolną liczbę metrów kwadratowych lasu, co zostanie upamiętnione specjalnym certyfikatem. Sadzenie drzew, wraz z chętnymi, zaplanowano na 22 października. Swoją cegiełką można dorzucić poprzez stronę las.radio357.pl

Las to zapachy, kolory i dźwięki, bez których ja nie wyobrażam sobie życia. Dlatego właśnie, razem z Radiem 357, chcę zasadzić las

tłumaczy dr Tomasz Rożek, ambasador radiowej akcji

O ambasadorze akcji „Posadź z nami las!”

Inicjatorzy akcji zaprosili do udziału w niej, w roli ambasadora, dr. Tomasza Rożka — z jednej strony swojego redakcyjnego kolegę, który związany jest ze stacją od początku jej istnienia, z drugiej czołowego polskiego popularyzatora nauki, którego sercu bliska jest nie tylko fizyka, ale też środowisko i zachodzące w nim zmiany.

W swoich materiałach dr Rożek niejednokrotnie porusza tematy związane z ekologią i zmianami środowiska. Z jego materiałów, publikowanych w serwisie YouTube (na kanale Nauka. To Lubię), można dowiedzieć się m.in.: jaki jest sens zalesiania, jak działa klimat oraz czy atom jest eko. 

Niedawno dr Rożek został uhonorowany nagrodą „Green Hero” dla ludzi zaangażowanych w działania klimatyczne.

Agnieszka Ochman
Autor

Agnieszka Ochman

Już ponad 10 lat jestem związana z pracą słowem. Pisałam w mediach lokalnych, regionalnych oraz zajmowałam się copywritingiem. W Nauka. To Lubię mam przyjemność prowadzić projekty specjalne. Po godzinach jestem fanką fotografii lifestylowej.
Zobacz również

Podcasty NTL