Tomasz Rożek i Maciej Kawecki szukają współczesnych superbohaterów

Redakcja NTL
NTL
25.10.2022
Przewidywany czas: 3 min

Tomasz Rożek i Maciej Kawecki wyruszyli w świat w poszukiwaniu młodych naukowców z Polski. Współczesnych superbohaterów łączy jedna cecha – to wybitni innowatorzy. Partnerem cyklu został LOT

Przyszłość w młodych ludziach

Młodzi, ambitni naukowcy. Co powoduje, że nie potrafią przejść obok problemów czy wyzwań obojętnie, jak zwykli ludzie? Dlaczego wyruszają na drugi koniec świata szukając pomocy dla swoich naukowych projektów, jednocześnie wierząc w ich wyjątkowość? Co muszą zrobić, jaką drogę przejść, żeby studiować na najlepszej uczelni świata?

Dr Tomasz Rożek i dr Maciej Kawecki postanowili przyjrzeć się tym ambitnym ludziom z bliska, w ich środowisku. Z tych wyjątkowych spotkań, często w różnych częściach świata, powstała seria wywiadów „Innowatorzy”, z ciekawymi historiami o niezwykłych ludziach, którzy zrealizowali wyjątkowe, naukowe projekty.

Spotykanie się z młodymi, ambitnymi ludźmi to olbrzymia przyjemność. Każde spotkanie to dla mnie także powód do dumy. To dzisiejsi superbohaterowie, którzy zmieniają światową naukę. Zmieniają świat

mówi dr Rożek

Inspiracją do tych spotkań stała się książka Tomasza Rożka „Akademia Superbohaterów”, przedstawiająca działalność i osiągnięcia najwybitniejszych polskich naukowców, którzy wynikami swoich prac zapisali karty światowej nauki. Obok Kopernika czy Skłodowskiej, wielu polskich uczonych dokonało przełomowych odkryć. Niestety o części z nich mało kto dzisiaj pamięta.

Nie brakuje współczesnych superbohaterów

Nie brakuje współczesnych superbohaterów

Seria „Innowatorzy” przybliża środowisko wyjątkowych, młodych Polaków, starających się zmienić naszą rzeczywistość na lepszą. Przedstawia wizjonerów, którzy nie przechodzą obok problemów, ale mierzą się z nimi często w oryginalny sposób.

W pierwszym odcinku Tomasz Rożek i Maciej Kawecki spotkają się w Miami z twórcami startupu Calmsie. Młodzi polscy naukowcy są autorami innowacji w medycynie. Opracowali cyfrowy terapeutyk dla dzieci z depresją i zaburzeniami lękowymi. To algorytm zastosowany w aplikacji na tablet lub smartfon, który może pomóc w leczeniu, prowokując terapeutyczne zachowania u dzieci.

Pierwszy odcinek cyklu można zobaczyć TUTAJ

W kolejnym odcinku poszukiwacze współczesnych superbohaterów odwiedzą jeden z najlepszych uniwersytetów na świecie – Yale. Spotkają się z trójką uczących się tam polskich studentów, którzy opowiedzą, dlaczego system edukacji na tej uczelni jest tak wyjątkowy i czym różni się od systemu edukacji na polskich uczelniach.

Kolejne części serii emitowane będą kanale Nauka To Lubię w około miesięcznych odstępach.

Cel projektu

Czy dzisiaj młody, ambitny człowiek musi szukać pomocy za granicą żeby zdobyć finansowanie dla swojego projektu? Autorzy serii starają się przekonać młodych ludzi, że aby realizować ambitne projekty naukowe wcale nie trzeba wyjeżdżać z kraju. Że w Polsce też można uprawiać naukę i to na światowym poziomie. Istnieją organizacje wspierające finansowo naukowe projekty. Jedną z nich jest Fundacja Nauka To Lubię, która pomaga młodym naukowcom w pokonaniu różnych przeszkód oferując m.in. pomoc finansową czy promocyjną w postaci GRANTÓW.

Partnerem technologicznym cyklu „Innowatorzy” jest PLL LOT.

Kim są prowadzący?

Dr Tomasz Rożek – fizyk, dziennikarz i wieloletni popularyzator nauki. Autor kanału Nauka. To Lubię, na którym od lat sprawdza naukowe fakty i opowiada o nich w zrozumiały sposób. Niedawno z myślą o najmłodszych uruchomił nowy kanał: Nauka. To Lubię Junior. Publikuje na nim ciekawostki, materiały edukacyjne i eksperymenty. W 2020 roku Tomasz Rożek założył Fundację Nauka To Lubię. Do jej kluczowych projektów należy Akademia Cyfrowego Rodzica – miejsce edukacji rodziców i nauczycieli nt. potencjalnych zagrożeń w sieci. Fundacja promuje także wybitnych polskich naukowców (projekt „Akademia Superbohaterów). W ramach swojej misji, przyznaje granty autorom ciekawych projektów.

Dr Maciej Kawecki –  prawnik, dziennikarz, nauczyciel akademicki, prezes Instytutu Polska Przyszłości im. Stanisława Lema. Jest autorem kilkudziesięciu publikacji z zakresu bezpieczeństwa danych osobowych. Od 2019 dziekan Wyższej Szkoły Bankowej w Warszawie. Od 2021 pełni funkcję prorektora. Jest również prowadzącym cykl technologiczny w programie Dzień Dobry TVN. Prowadzi także program „Technicznie Rzecz Biorąc” w Onet oraz Komputer Świat.

Zobacz również
Ruszyła akcja Sport. To Lubię

Ruszyła akcja Sport. To Lubię

10.04.2024 3 min czytania

Podcasty NTL