9 faktów z życia Kopernika, o których mogłeś nie wiedzieć

M.
19.02.2022
Przewidywany czas: 3 min

Wielki astronom i człowiek, który zupełnie odmienił sposób patrzenia na świat. Kim był Kopernik wiemy wszyscy, ale czy wiesz o nim coś więcej niż to, że jest autorem słynnego dzieła pt. O obrotach sfer niebieskich

Jak to wszystko się zaczęło?

Prawdopodobnie pierwszym miejscem, w którym Kopernik uczył się, była szkoła przynależąca do parafii jednego z toruńskich kościołów. Po śmierci ojca, to wuj Kopernika – Łukasz Watzenrode (późniejszy biskup warmijski) zaopiekował się rodziną i dzięki niemu Kopernik mógł kontynuować naukę.

To, że Kopernik studiował w Krakowie na słynnej Akademii Krakowskiej (dzisiejszy Uniwersytet Jagielloński) jest powszechnie wiadome, ale czy wiedziałeś, że po Krakowie przyszedł czas na studia w Bolonii i Padwie?

Nie tylko astronomia

Wszyscy wiemy, że Kopernik studiował astronomię, ale oprócz nauki o badaniu ciał niebieskich studiował także medycynę, prawo oraz matematykę.

Włoskie przyjaźnie i początki wywrotu

Kopernik nie tylko studiował we Włoszech (wspomniana Bolonia i Padwa), ale także odbywał staż w Wiecznym Mieście. Gdy studiował w Bolonii zapoznał się z astronomem Dominikiem Maria Novara, z którym wspólnie prowadził obserwacje Księżyca. Kontynuował je potem samodzielnie podczas stażu w Rzymie. Czy wiesz, że to właśnie tam powstała jego teoria heliocentryczna?

Obowiązki kościelne

Kiedy Mikołaj Kopernik skończył studia i zagraniczne praktyki, powrócił do Polski, gdzie przez pewien czas był sekretarzem swojego wuja-biskupa. Marzeniem duchownego było uczynienie z bratanka swojego następcy, lecz samemu Kopernikowi nie do końca podobał się ten pomysł. Wyjechał zatem do Fromborku, gdzie nie został księdzem, lecz kanonikiem, co uprawniało go do wykonywania pewnych czynności kościelnych.

Książka Tomasza Rożka Akademia Superbohaterów

Negocjacje z Krzyżakami

Kopernik miał nawet swój polityczny udział podczas wojny Olsztyna z Krzyżakami. To właśnie Kopernik podczas najazdu Krzyżaków negocjował z nimi warunki.

Przeczytaj też: Kobiety w nauce – tak Polki zmieniały świat

Kopernik i ekonomia

To Kopernik zaobserwował, że sfałszowane pieniądze, które trafiają do ogólnego obiegu, wypierają te prawdziwe. Dostrzegał również mechanizmy, które dziś nazywamy po prostu inflacją, czyli wzrost cen w gospodarce. Właśnie temu zagadnieniu poświęcił swoją naukową pracę o tytule O sposobie bicia monety. Czy wiesz, że zasady te obowiązują po dziś dzień we współczesnej ekonomii i nazywane są prawem Kopernika-Greshama?

Wywrotowa teoria, która musiała poczekać

Nie od razu teoria Kopernika ujrzała światło dzienne. Zanim świat zapoznał się z pełnym opracowaniem jego teorii, opublikowany został Commentariolus, czyli Mały komentarz, który przeznaczony był wyłącznie dla zaufanych osób. Przez kolejnych 15 lat Kopernik kontynuował prace i badania nad swoją teorią.

Dowiedz się więcej na temat życia i odkryć Kopernika i zapoznaj się z książką Akademia Superbohaterów, w której znajdziesz fascynujące życiorysy wybitnych polskich postaci ze świata nauki.

💙 Wesprzyj nas!

Dzięki Tobie będziemy mogli nadal tworzyć wartościowe materiały, obalać fake newsy, pomagać zdolnej młodzieży i inspirować ją do tego, by zainteresowała się naukami ścisłymi. Dziękujemy za Twoje wsparcie.

20 zł 50 zł 100 zł 200 zł
Przesyłając ten formularz wyrażasz zgodę na przetwarzanie swoich danych osobowych przez Fundację Nauka. To Lubię, KRS 0000852761, REGON 386726597, NIP 969 1642791, ul. Stanisława Konarskiego 18C, 44-100 Gliwice. Wspieram!

Wygodne i bezpieczne płatności zapewnia PayU.

Zobacz regulamin darowizny TUTAJ.

Świat przeciwko Kopernikowi

Ludziom, którzy wiedzieli, że od wieków nauka głosi, iż to Ziemia jest w centrum Wszechświata, trudno było przyjąć do wiadomości to, co śmiało ogłosił (i udowodnił!) Kopernik. Wśród przeciwników teorii heliocentrycznej był między innymi twórca reformacji – Marcin Luter.

Tak bardzo obawiano się reakcji na całym świecie na zaproponowany, nowy porządek świata, że dzieło Kopernika zostało wpisane w 1616 roku na 200 lat do indeksu ksiąg zakazanych.

Na łożu śmierci

Nie ma pewności czy Kopernik był świadom tego, że jego dzieło zostało wydane. Miał okazję zapoznać się z nim dopiero na łożu śmierci, kiedy publikacja dotarła do niego po dwóch miesiącach od wydania.

Dowiedz się więcej na temat życia i odkryć Kopernika i zapoznaj się z książką Akademia Superbohaterów, w której znajdziesz fascynujące życiorysy wybitnych polskich postaci ze świata nauki.

Projekt Akademia Superbohaterów dofinansowano z programu „Społeczna odpowiedzialność nauki” Ministra Edukacji i Nauki

Zobacz również

Podcasty NTL