Wpływ alkoholu na mózg ponownie pod lupą naukowców

M.
22.07.2022
Przewidywany czas: 2 min

Naukowcy ponownie zbadali wpływ alkoholu na mózg człowieka. Okazuje się, że nawet jeśli pijesz alkohol sporadycznie i w umiarkowanych ilościach, to w Twoim mózgu może pojawić się podwyższony poziom żelaza. A taki stan to słabsze zdolności poznawcze i większe ryzyko choroby Alzheimera i Parkinsona.

Bezpieczna dawka alkoholu – czy istnieje?

Dyskusje na temat bezpiecznych dawek alkoholu dla dorosłego człowieka to temat, który niezmiennie budzi emocje. Jak to jest z tym alkoholem i czy możemy „bezkarnie” sięgać nawet po niewielkie ilości tego trunku?

To Cię też zainteresuje: Jeden drink dziennie? Twój mózg będzie mniejszy!

Wpływ alkoholu na mózg – badanie naukowe

Zespół naukowców z University of Oxford przeprowadził duże badanie (według jego autorów dotychczas największe tego typu), w którym przeanalizował dane zebrane od ponad 20 tys. uczestników projektu UK Biobank.

Naukowcy porównywali konsumpcję alkoholu w kontekście stężenia żelaza w mózgach ochotników. Sprawdzanie odbywało się za pomocą rezonansu magnetycznego. Oprócz tego każdy z uczestników wziął udział w testach, które miały sprawdzić ich możliwości umysłowe.

W badaniu opublikowanym w magazynie „PLOS Medicine” wykazano, że konsumpcja zaledwie siedmiu standardowych jednostek alkoholu tygodniowo może negatywnie wpływać na pracę mózgu. Dla uściślenia – jedna jednostka odpowiada wielkości mniej więcej jednego małego piwa.

Ucierpią emocje i procesy poznawcze

Okazuje się, że już takiemu spożyciu alkoholu towarzyszy podwyższone stężenie żelaza w jądrach podstawnych. Te jądra to taka struktura, która bierze udział m.in. w koordynacji ruchu, uczeniu się, procesach poznawczych, przetwarzaniu emocji. To z kolei prosta droga do zwiększenia zagrożenia np. choroby Alzheimera czy Parkinsona.

Średni wiek osób badanych wynosił 55 lat i mniej więcej połowę z nich stanowiły kobiety. Okazuje się, że średnie spożycie alkoholu wśród badanych wynosiło aż 18 jednostek tygodniowo, co w przeliczeniu daje nam ok. 6 dużych lampek wina.

A jak wygląda sytuacja w przypadku statystycznego Polaka? Ile alkoholu rocznie wypijamy? Z ekspertyzy, którą przygotował Instytut Psychiatrii i Neurologii wynika, że średnie spożycie alkoholu na jednego mieszkańca w Polsce wynosi 9,4 litra.

Sami odpowiedzmy sobie na pytanie, czy to dużo.

Przeczytaj też: Jak działa alkohol?

Źródło: naukawpolsce.pap.pl

Zobacz również
Czym Iran zaatakował Izrael?

Czym Iran zaatakował Izrael?

15.04.2024 00:48:35

Podcasty NTL