Zakończyła się III edycji międzynarodowego konkursu „Seize the beauty of our planet”. Internauci oraz jury wskazali 13 najlepszych zobrazowań satelitarnych, ukazujących degradację środowiska naturalnego, w zakresie ekosystemów wodnych. Najlepsze zdjęcie satelitarne wykonał Włoch, ale na podium nie zabrakło polskiego akcentu.
Piękny problem
Trzeba szczerze przyznać, że zwycięskie fotografie III edycji międzynarodowego konkursu „Seize the beauty of our planet”, robią fantastyczne wrażenie na odbiorcy. Jednak sama ich tematyka wcale nie powinna zbytnio zachwycać, a raczej skłaniać do refleksji. Obrazy satelitarne zgłoszone do rywalizacji, pokazują bowiem degradację środowiska.
„Razem dla NIEBIESKIEJ Ziemi” – tak brzmiało hasło tegorocznej edycji konkursu, a nadsyłane prace miały się skupiać na zagadnieniu wody na naszej planecie i jej ochrony. Zdjęcia dobitnie pokazują negatywne konsekwencje zmian klimatu oraz działalności człowieka.
W tym roku chcieliśmy zwrócić uwagę na alarmujący stan ekosystemów wodnych i pilną potrzebę zapobiegania ich dalszej degradacji. Wielu uczestników nadesłało zdjęcia zagrożonych obszarów wodnych, ważnych dla rozwoju ich regionu. Mamy nadzieję, że dzięki naszemu konkursowi, pomożemy nagłośnić potrzebę ich ochrony, co przełoży się na konkretne działania decydentów i lokalnych społeczności.
mówi Joanna Małaśnicka z ramienia organizatora.
Autorzy zwycięskich prac skupili się na pokazaniu zanieczyszczeń mórz, wysychania akwenów, powodzi i globalnego ocieplenia. Oglądając zdjęcia konkursowe, można zobaczyć, jak realny jest to problem w różnych zakątkach świata, m.in. w Australii, Stanach Zjednoczonych czy na Grenlandii. Wartość zobrazowań satelitarnych jest potwierdzana przez naukowców zajmujących się tematyką wody.
Oni zrobili najlepsze zdjęcia satelitarne Ziemi
Zwycięzcy III edycji konkursu zostali wyłonieni w dwóch etapach głosowania: w pierwszym swoich faworytów wskazywali internauci, a laureatów trzech pierwszych miejsc wybrało jury. Wśród wyróżnionych znaleźli się obywatele Włoch, Portugalii, Turcji, Indii, a także aż pięciu Polaków. Kto stanął na podium?
Laureatem pierwszego miejsca został Emanuele Capizzi, który pokazał zdjęcie satelitarne Grenlandii.
Drugie miejsce na podium zajął Boyan-Nikola Zafirov, który zgłosił do konkursu zdjęcia jeziora Atanasovsko.
Trzecie miejsce zajął Michał Mirończuk, który pokazał wpływ globalnego ocieplenia na wymierającą Wielką Rafę Koralową.
Trzecie miejsce ex aequo przyznano dla Enesa. Na jego zdjęciu widzimy jak deszczówka dociera do morza w Antalyi.
Przeczytaj też: Nowi astronauci ESA! Wśród nich Polak!