Nanotechnologia na giga problem – nanorurki przeciw zanieczyszczeniom

Redakcja NTL
NTL
22.09.2021
Przewidywany czas: 3 min

Ze względu na działalność człowieka, a szczególnie przemysł, wciąż jako ludzkość mierzymy się z ogromnym problemem zanieczyszczenia zasobów naturalnych. Czy nanotechnologia stanie się odpowiedzią na współczesne wyzwanie walki z zanieczyszczeniami? Na to pytanie odpowiedzią są odkrycia naukowców z Instytutu Chemii Fizycznej PAN, którzy stworzyli nanorurki.

Wesprzyj zrzutkę Nauka. To Lubię

Powietrze i woda są nam niezbędne do życia, ale stają się coraz bardziej skażone. Dużą w tym rolę odgrywają szkodliwe substancje chemiczne, które są trudne do zneutralizowania. Dlatego też naukowcy z całego świata pracują nad wynalezieniem metod pozwalających odwrócić niszczące działania człowieka. Naukowcy z Instytutu Chemii Fizycznej PAN poinformowali na swojej stronie o wytworzeniu materiału zdolnego do unieszkodliwiania toksycznych związków.

Zespół badaczy pod kierunkiem prof. Juana Carlosa Colmenaresa postanowił wykorzystać w tym celu potencjał drzemiący w nanotechnologii. Materiały w skali nano charakteryzują się własnościami, które sprawiają, że są to wprost wymarzone związki do neutralizowania czy pochłaniania innych substancji. Naukowcy wyprodukowali kompozyt na bazie nanomateriałów do walki z szkodliwymi substancjami chemicznymi. Swoje odkrycie opisali na łamach czasopisma naukowego Chemical Engineering Journal (Elsevier).

Nanotechnologia - nanorollki
Źródło: IChF PAN, fot: Grzegorz Krzyżewski

Nanotechnologia – tania i dobra

To, co odróżnia nanomateriały od ich objętościowych odpowiedników, to duży stosunek powierzchni do objętości. To oznacza, że nanomateriały mają bardzo aktywną powierzchnię. Potencjalnie mogą znaleźć zastosowanie na przykład do diagnostyki albo leczenia w ludzkim ciele. Niestety, często nanomateriały są też szkodliwe dla organizmu, a ich niewielki rozmiar może powodować problemy z kontrolowaniem ich drogi w ciele. Patrząc jednak na wciąż rosnącą liczbę odmian takich materiałów, można się spodziewać, że coraz więcej z nich nie będzie sprawiała nam żadnego problemu.

Grupa badawcza zaproponowała połączenie dwutlenku tytanu (TiO2 P-25), który wykazuje dużą stabilność chemiczną, oraz zredukowanego tlenku grafitu (rGO). TiO2 jest bardzo dobrze znanym fotokatalizatorem. Absorbuje on padające promieniowanie, głównie z zakresu UV, które dociera do nas wraz z promieniami słońca. Następnie powstające elektrony i dziury łączą się z tlenem i wodorem z powietrza tworząc wysoce reaktywne cząsteczki, rodniki lub utleniacze. Rozkładają one wiele z drobnoustrojów, zanieczyszczeń organicznych i chemicznych. Dodatkową zaletą jest fakt, że TiO2 jest opłacalny w produkcji, nietoksyczny i nie ulega degradacji pod wpływem czynników atmosferycznych.

Nanomateriały w walce z zanieczyszczeniami

Nanocząstki TiO2 zostały zmodyfikowane przez badaczy. Za pomocą ultradźwięków zwinęli je w rulon i w ten sposób powstały nanorurki. Materiał dzięki temu zyskał lepsze właściwości fotokatalityczne i skuteczniejszy rozkład szkodliwych substancji chemicznych. Skuteczniej też wyłapuje szkodliwe cząsteczki. Wyjątkowe jest właśnie to podwójne działanie kompozytu. Najpierw rozkłada toksyczne związki na mniej szkodliwe cząsteczki, a potem pochłania produkty tej reakcji. Maksymalna ilość substancji, jaką może adsorbować wytworzony materiał przekroczyła 600 mg na każdy gram materiału.

Nanotechnologia – zastosowania nowego kompozytu

„Nasz kompozyt wykazuje wysoką skuteczność unieszkodliwiania toksycznych związków chemicznych, wliczając w to nawet środki bojowe tj. gaz musztardowy. Wykazaliśmy, że materiał ten jest wysoce skuteczny do usuwania zanieczyszczeń środowiskowych, w szczególności do neutralizacji związków organicznych, a także może być wykorzystany jako katalizator do zastosowania w przetwarzaniu biomasy.” – zauważa pierwszy autor pracy, dr Dimitrios A. Giannakoudakis w komunikacie prasowym.

Przeczytaj też: Czy szczepienie dzieci przeciw Covid-19 jest bezpieczne?

Źrdódło: www.naukawpolsce.pap.pl 

Zobacz również

Podcasty NTL