Nowi astronauci ESA! Wśród nich Polak!

Agnieszka Ochman
A. Ochman
23.11.2022
Przewidywany czas: 3 min

Z ponad 22 500 chętnych wyłoniono nowe astronautki i astronautów ESA. Do korpusu dołączyło 17 osób. To dopiero 4 raz, jak ESA powiększa korpus astronautów!

Droga do kosmosu

Szansa na spełnienie swojego marzenia o podróży poza Ziemię nie zdarza się często. Rekrutacja, w drodze której wyłoniono nowych astronautów ESA, rozpoczęła się w 2021 roku. Był to pierwszy raz od 2008 roku, kiedy instytucja ogłosiła poszukiwania nowych chętnych do eksploracji kosmicznej przestrzeni i w sumie dopiero 4 rekrutacja. Kogo szukała ESA? Przede wszystkim osób ciekawych świata i zmotywowanych do pracy, z tytułem magistra i kilkuletnim doświadczeniem z takich dziedzin, jak: nauki ścisłe, matematyka, inżynieria, medycyna, informatyka. Znaczenia nie miał wiek czy płeć. Po raz pierwszy też zaproszono kandydatów z niepełnosprawnością fizyczną, do rezerwy astronautek i astronautów.

Proces rekrutacyjny ruszył w 2021 roku. Od wysłania aplikach, poprzez szereg testów i rozmów (w tym z dyrektorem generalnym ESA – Josefem Aschbacherem.), dziś, niemal na koniec 2022 roku, poznaliśmy nowych astronautów i astronautki. Konkurencja była duża. ESA otrzymała ponad 22 500 ważnych kandydatur. Najwięcej z Francji (7087), Niemiec (3695) i Wielkiej Brytanii (2000). Nie zabrakło też chętnych z naszego kraju. Aż 549 Polaków aplikowało do ESA. Z kolei osób z niepełnosprawnością zgłosiło się aż 257.

Do drugiego etapu zaproszono 1361 kandydatek i kandydatów, w tym 22 z Polski. Na finiszu rekrutacji ta liczba była jeszcze bardziej okrojona.

Praca w ESA
Praca w ESA mat. ESA

ESA pierwszy raz powoła rezerwowych astronautów

Celem rekrutacji ESA jest zatrudnienie kilku zawodowych astronautek i astronautów, którzy dołączą do korpusu astronautów instytucji. Oprócz nich, ESA postanowiła utworzyć również (po raz pierwszy) rezerwę astronautek i astronautów. Będzie się ona składać z kandydatek i kandydatów, którzy po pomyślnym przejściu całego procesu selekcji, nie zostali zatrudnieni.

Przeczytaj też: Co warto wiedzieć o ESA?

Nowi astronauci ESA

Grono astronautów ESA powiększyli:

  • Sophie Adenot
  • Pablo Álvarez Fernández
  • Rosemary Coogan
  • Raphaël Liégeois
  • Marco Sieber

Rezerwiści:

  • Meganne Christian
  • Anthea Comellini
  • Sara García Alonso
  • Andrea Patassa
  • Carmen Possnig
  • Arnaud Prost
  • Amelie Schoenenwald
  • Aleš Svoboda
  • Sławosz Uznański
  • Marcus Wandt
  • Nicola Winter

Pierwszym astronautą z niepełnosprawnością został John McFall.

Nowi astronauci esa
Nowi astronauci esa mat. ESA

Nowi astronauci ESA polecą w kosmos najszybciej za kilkanaście miesięcy. Większość z nich pracować będzie w Międzynarodowej Stacji Kosmicznej, ale kilkoro ma również szansę na podróż do stacji, która powstanie w ramach programu Artemis. Do czasu podróży poza Ziemię będą m.in.: brali udział w szkoleniach, wspierali prace trwających misji, edukowali młodzież.

Sławosz Uznański – Polak wśród rezerwowych astronautów ESA

Kim jest Polak wśród rezerwowych astronautów ESA? To inżynier związany z CERN. Tworzone przez niego systemy są wykorzystywane w instalacjach naukowych lub eksperymentach naukowych. Był odpowiedzialny za stworzenie odpornego na promieniowanie systemu sterowania konwerterem mocy, który od 2017 roku jest podstawową częścią Wielkiego Zderzacza Hadronów LHC.

Sławosz ukończył z wyróżnieniem studia magisterskie na Politechnice Łódzkiej oraz studia magisterskie na Université de Nantes we Francji. Uzyskał doktorat z projektów odpornych na promieniowanie do zastosowań kosmicznych na Université d’Aix-Marseille we Francji.

ESA Astronaut Class of 2022 – Sławosz Uznański mat. ESA

Sławosz lubi pracę zespołową, chętnie dzieli się wiedzą i popularyzuje naukę. Jest autorem książki o skutkach promieniowania, licznych publikacji oraz organizatorem wielu międzynarodowych warsztatów naukowych i wykładów. Poza karierą zawodową zainteresowania Sławosza zawsze były ściśle związane z zastosowaniami kosmicznymi. Jego pasją są m.in. wyprawy górskie i wyprawy żeglarskie.

Sławosz Uznański zasilił szeregi ESA jako rezerwowy astronauta. Co to znaczy? W każdej chwili może dołączyć do korpusu podstawowego ESA i rozpocząć intensywne szkolenie, jeśli na przykład instytucja rozszerzy programy załogowe, w szczególności wykorzystanie ISS. Czy jest to prawdopodobne? Tak, w sytuacji wycofania się Rosji z tego programu.

Wywiad ze Sławoszem od ESA (w j. angielskim)

Agnieszka Ochman
Autor

Agnieszka Ochman

Już ponad 10 lat jestem związana z pracą słowem. Pisałam w mediach lokalnych, regionalnych oraz zajmowałam się copywritingiem. W Nauka. To Lubię mam przyjemność prowadzić projekty specjalne. Po godzinach jestem fanką fotografii lifestylowej.
Zobacz również

Podcasty NTL