Ikona strony Nauka To Lubię

O polskich superbohaterach podczas Expo 2020

Wykład podczas Expo 2020

Expo to wydarzenie, które przyciąga miliony osób zainteresowanych innowacjami. Jest odwiedzane z uwagi na nowinki technologiczne, naukowe czy te związane z kulturą. Podczas Tygodnia Nauki Polskiej, w trakcie Expo 2020, dr Tomasz Rożek zaprezentował swój niezwykły projekt, dzięki któremu polscy naukowcy pokazani są w wyjątkowym świetle.

Innowacyjny sposób na edukację

Gdy powstawała „Akademia Superbohaterów” jedno było pewne – wiele z przedstawionych w książce i grze nazwisk pozostaje w Polsce nieznanych. O ile w szkole uczymy się o Marii Skłodowskiej-Curie czy Mikołaju Koperniku, tak mało kto słyszał o Pawle Strzeleckim czy Stefanie Drzewieckim. Świadomość o nich budujemy już od kilku miesięcy.

Każda postać z „Akademii Superbohaterów” ma swój wyjątkowy portret – polscy naukowcy przedstawieni są w konwencji filmowych superbohaterów (w końcu ich życiorysy spokojnie mogłyby być podstawą do napisania scenariusza dobrego filmu). Reprezentują supermoce, ale ich orężem stała się ciekawość świata, upór w dążeniu do celu, pasja i ciężka praca. Na rysunkach więc pokazani są z właściwymi dla swoich profesji atrybutami, takimi jak przyrządy astronomiczne, naczynia laboratoryjne czy różnego rodzaju wynalazki techniczne.

Więcej na temat „Akademii Superbohterów”

Nie zaprzestaliśmy jednak tylko na tym, żeby o polskich superbohaterach było głośno wyłącznie w naszym kraju. Pokazaliśmy „Akademię Superbohaterów” podczas światowych targów Expo 2020 w Dubaju!

https://naukatolubie.pl/app/uploads/2022/05/intro-z-dzwiekiem.mp4

„Czy oni naprawdę istnieli?”

Okazją do prezentacji projektu był organizowany w polskim pawilonie Tydzień Nauki Polskiej. Podczas kilku wieczornych wykładów dr Tomasz Rożek opowiedział zainteresowanym o superbohaterach i o tym, jak polscy naukowcy zmienili świat.

Na widowni pojawiły się dzieci i dorośli. Wszyscy z zaciekawieniem przysłuchiwali się historiom. Padały pytania o to dlaczego polscy naukowcy dokonywali swoich odkryć i czy naprawdę istnieli. Pojawiło się też miłe porównanie postaci z „Akademii Superbohaterów” do Avengersów. Rozmowy z zainteresowanymi ciągnęły się jeszcze długo po każdym wykładzie.

Zobacz film z tego wydarzenia: TUTAJ

Z okazji pojawienia się projektu na Expo 2020, powstały też dwie dodatkowe wersje gry „Akademia Superbohaterów” – w języku angielskim i arabskim. Wraz z pracownikami polskiego pawilonu Fundacja Nauka. To Lubię wręczyła je uczestnikom wykładu i odwiedzającym polski zakątek w Dubaju. Niektórzy od razu przystąpili z nami do gry.

Stworzenie zagranicznych wersji kart było możliwe dzięki wsparciu Ministerstwa Edukacji i Nauki, w ramach projektu Społeczna Odpowiedzialność Nauki.

Polscy naukowcy na święcie innowacji – zobacz galerię

Exit mobile version