Zakończyliśmy nabór do pierwszego projektu edukacyjnego Fundacji Nauka. To Lubię – „Łowcy mikrometeorytów”. Wybraliśmy 10 szkół, których uczniowie poszukają kosmicznych obiektów i poczują się niczym prawdziwi naukowcy.
Spis treści
Pierwszy program edukacyjny – o co chodzi?
Bazując na statystycznych wyliczeniach można przyjąć, że rocznie na 1 m2 Ziemi spadnie 1 mikrometeoryt. Rozkład ich upadków nie jest równomierny, co sprawia, że poszukiwania tych niewielkich cząsteczek z kosmosu są jeszcze bardziej ekscytujące. Czy łatwo je znaleźć? Czy w najbliższym otoczeniu może pojawić się więcej mikrometeorytów niż jeden? Co jeszcze można znaleźć podczas takich obserwacji? O tym już niebawem przekonają się uczestnicy projektu „Łowcy mikrometeorytów”, który ogłosiliśmy w kwietniu 2024 roku.
Oni poszukają mikrometeorytów
Zgodnie z założeniami projektu, spośród kilkudziesięciu zgłoszeń wybraliśmy 10 drużyn, które poszukają mikrometeorytów. Są to uczniowie z:
- II Liceum Ogólnokształcącego w Gdyni
- III Liceum Ogólnokształcącego im. Marynarki Wojennej RP w Gdyni
- Akademickiego Liceum Ogólnokształcącego Pryzmat w Pruszkowie
- Complex of Silesian International Schools w Katowicach
- Szkoły Podstawowej nr 1 im. Adama Mickiewicza w Marklowicach
- Szkoły Podstawowej nr 3 im. M. Konopnickiej w Kole
- Społecznej Szkoły Podstawowej STO w Bytomiu
- Społecznej Szkoły Podstawowej nr 1 STO w Łodzi
- Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Jejkowicach
- XI LO im. Mikołaja Reja w Warszawie
Na początku przyszłego tygodnia skontaktujemy się z opiekunami zwycięskich zespołów. Zwycięzcom, jak i wszystkim, którzy zdecydowali się wysłać do nas zgłoszenie gratulujemy i dziękujemy.
Wsparcie merytoryczne
Uczestnicy projektu mogą liczyć na naszą wiedzę. Przygotowaliśmy dla nich starter-pack, a w nim mikroskop cyfrowy, zestawy sit, odczynniki chemiczne oraz specjalny, autorski podręcznik, w którym zawarte są szczegółowe informacje na temat pochodzenia mikrometeorytów, historii ich poszukiwań oraz opisy pułapek na mikrometeoryty i instrukcja co zrobić z zebranym pyłem, aby mieć szansę odnaleźć kosmiczne cząstki.
Program edukacyjny przygotowaliśmy we współpracy ze Studenckim Kołem Naukowym Geologów Uniwersytetu Wrocławskiego. Wsparli nasi też partnerzy: Polska Agencja Kosmiczna POLSA oraz firma technologiczna Future Processing.
Więcej o projekcie przeczytasz TUTAJ