Oni poszukają mikrometeorytów! [WYNIKI]

Agnieszka Ochman
A. Ochman
24.05.2024
Przewidywany czas: 2 min

Zakończyliśmy nabór do pierwszego projektu edukacyjnego Fundacji Nauka. To Lubię – „Łowcy mikrometeorytów”. Wybraliśmy 10 szkół, których uczniowie poszukają kosmicznych obiektów i poczują się niczym prawdziwi naukowcy.

Pierwszy program edukacyjny – o co chodzi?

Bazując na statystycznych wyliczeniach można przyjąć, że rocznie na 1 m2 Ziemi spadnie 1 mikrometeoryt. Rozkład ich upadków nie jest równomierny, co sprawia, że poszukiwania tych niewielkich cząsteczek z kosmosu są jeszcze bardziej ekscytujące. Czy łatwo je znaleźć? Czy w najbliższym otoczeniu może pojawić się więcej mikrometeorytów niż jeden? Co jeszcze można znaleźć podczas takich obserwacji? O tym już niebawem przekonają się uczestnicy projektu „Łowcy mikrometeorytów”, który ogłosiliśmy w kwietniu 2024 roku.

Oni poszukają mikrometeorytów

Zgodnie z założeniami projektu, spośród kilkudziesięciu zgłoszeń wybraliśmy 10 drużyn, które poszukają mikrometeorytów. Są to uczniowie z:

  • II Liceum Ogólnokształcącego w Gdyni
  • III Liceum Ogólnokształcącego im. Marynarki Wojennej RP w Gdyni
  • Akademickiego Liceum Ogólnokształcącego Pryzmat w Pruszkowie
  • Complex of Silesian International Schools w Katowicach
  • Szkoły Podstawowej nr 1 im. Adama Mickiewicza w Marklowicach
  • Szkoły Podstawowej nr 3 im. M. Konopnickiej w Kole
  • Społecznej Szkoły Podstawowej STO w Bytomiu
  • Społecznej Szkoły Podstawowej nr 1 STO w Łodzi
  • Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Jejkowicach
  • XI LO im. Mikołaja Reja w Warszawie

Na początku przyszłego tygodnia skontaktujemy się z opiekunami zwycięskich zespołów. Zwycięzcom, jak i wszystkim, którzy zdecydowali się wysłać do nas zgłoszenie gratulujemy i dziękujemy.

Wsparcie merytoryczne

Uczestnicy projektu mogą liczyć na naszą wiedzę. Przygotowaliśmy dla nich starter-pack, a w nim mikroskop cyfrowy, zestawy sit, odczynniki chemiczne oraz specjalny, autorski podręcznik, w którym zawarte są szczegółowe informacje na temat pochodzenia mikrometeorytów, historii ich poszukiwań oraz opisy pułapek na mikrometeoryty i instrukcja co zrobić z zebranym pyłem, aby mieć szansę odnaleźć kosmiczne cząstki.

Program edukacyjny przygotowaliśmy we współpracy ze Studenckim Kołem Naukowym Geologów Uniwersytetu Wrocławskiego. Wsparli nasi też partnerzy: Polska Agencja Kosmiczna POLSA oraz firma technologiczna Future Processing. 

Agnieszka Ochman
Autor

Agnieszka Ochman

Już ponad 10 lat jestem związana z pracą słowem. Pisałam w mediach lokalnych, regionalnych oraz zajmowałam się copywritingiem. W Nauka. To Lubię mam przyjemność prowadzić projekty specjalne. Po godzinach jestem fanką fotografii lifestylowej.
Zobacz również

Podcasty NTL