Pierwsze zdjęcie z teleskopu Webba!

Agnieszka Ochman
A. Ochman
12.07.2022
Przewidywany czas: 2 min

To było wiadome od dawna — teleskop Jamesa Webba ma pozwolić na zupełnie nowe odkrywanie kosmosu i lepsze poznanie historii wszechświata. Od grudnia, kiedy to wystrzelono urządzenie w stronę gwiazd, NASA pokazywało nam skrawki jego możliwości. Teraz znamy pełnię — w końcu zobaczyliśmy pierwsze zdjęcie z teleskopu Webba!

Historyczny moment

Wszyscy, którzy z zapartym tchem obserwowali losy urządzenia, musieli wziąć naprawdę głęboki oddech. Już podczas grudniowego wystrzelenia teleskopu w kosmos, NASA informowało, że pierwsze zdjęcia zobaczymy dopiero w połowie 2022 roku. Wszystko przed czas, w jakim Webb pokonywał drogę do punktu docelowego oraz konieczność kalibracji urządzeń. W nocy z 11 na 12 lipca przekonaliśmy się, że warto było czekać. Zobaczyliśmy pierwsze zdjęcie z teleskopu Webba.

Historycznej prezentacji dokonał prezydent USA Joe Biden. Fotografia przedstawia najgłębsze i najbardziej szczegółowe zdjęcie wszechświata, jakie do tej pory wykonano.

Pierwsze zdjęcie z teleskopu Webba
Pierwsze zdjęcie z teleskopu Webba fot. NASA, ESA, CSA, and STScI

Pierwsze zdjęcie z teleskopu Webba – co na nim widać?

Obraz wykonany przez Kosmiczny Teleskop Jamesa Webba ukazuje gromadę galaktyk SMACS 0723. Chociaż wydaje się pokaźnych rozmiarów (zawiera tysiące obiektów), w rzeczywistości jest skrawkiem wszechświata. Wyobraźcie sobie, że trzymacie jedno ziarenko piasku na wyciągniętej dłoni. To właśnie tak „duży” fragment nieba sfotografowało urządzenie.

Patrząc na pierwsze zdjęcie z teleskopu Webba, widać tysiące galaktyk. Wiele z nich udało się zobaczyć w podczerwieni po raz pierwszy. Co ciekawe, na fotografii widzimy gromadę galaktyk SMACS 0723 taką, jaka pojawiła się 4,6 miliarda lat temu. Zdaniem szefa NASA, co najmniej jedna ze słabych, starszych wiązek światła, która pojawia się na „tle” zdjęcia, pochodzi sprzed ponad 13 miliardów lat.

Fotografię zobaczyliśmy jako przedsmak możliwości urządzenia. Jeszcze dziś (12 lipca 2022 roku) NASA pokaże uchwyconą przez teleskop Webba Mgławię Carina (NGC 3372), egzoplanetę WASP-96 b, Mgławicę Pierścień Południowy (NGC 3132), grupę galaktyk Kwintet Stephana.

Po trudach do gwiazd

Pokazanie pierwszego zdjęcia z teleskopu Webba to historyczny moment nie tylko z uwagi na popis technicznych możliwości, ale też patrząc przez pryzmat losów urządzenia. Budowa maszyny trwała latami, a jej pierwsze założenia nakreślono 30 lat temu. Początkowo teleskop Webba miał pracować równolegle z Hubblem, jednak po drodze nie zabrakło wielu przeciwności. Ostatecznie 25 grudnia 2021 roku teleskop Webba został wystrzelony w przestrzeń kosmiczną. Więcej na ten temat przeczytacie TUTAJ.

W czym teleskop Webba jest lepszy od teleskopu Hubble’a? Posłuchajcie tłumaczenia dr. Tomasza Rożka:

Pod TYM linkiem można zobaczyć porównanie zdjęć wykonanych przed Webba i Hubble’a

Agnieszka Ochman
Autor

Agnieszka Ochman

Już ponad 10 lat jestem związana z pracą słowem. Pisałam w mediach lokalnych, regionalnych oraz zajmowałam się copywritingiem. W Nauka. To Lubię mam przyjemność prowadzić projekty specjalne. Po godzinach jestem fanką fotografii lifestylowej.
Zobacz również

Podcasty NTL