4 teorie na temat tego, czym są pioruny kuliste


Jeżeli zwykłe pioruny są tajemnicze, to o piorunach kulistych nie wiemy prawie nic. Czym są i co wiemy na ich temat? W tym materiale przedstawiam cztery hipotezy na temat tego, czym są pioruny kuliste.
Co to jest piorun?
Budzą niepokój, innych fascynują, a dla innych są po prostu przedmiotem badań. Pioruny. Fascynują ludzkość od wieków, wiele wiemy na ich temat, wiele jeszcze jest do zbadania. W tym artykule opowiem nieco na temat piorunów kulistych, ale zanim o tym, tytułem uporządkowania – co to jest piorun? Piorun to nic innego niż wyładowanie elektryczne i sytuacja, w której w jednym miejscu zgromadzony ładunek przeskakuje w miejsce, gdzie jest go mniej.
Na temat tego, jak powstaje burza i co przyciąga pioruny przeczytasz w tym artykule.
Jak wygląda piorun kulisty?
Występuje bardzo rzadko i wygląda jak świecąca, szybko poruszająca się sfera. Świadkowie twierdzą, że ma on wielkość od kilku do kilkudziesięciu centymetrów i wydaje dźwięki. Najczęściej coś w rodzaju świstów. Może mieć różne kolory, od jasnych, niemal białych, przez żółte i bladoniebieskie.
Właściwie, co to jest piorun kulisty? – 4 teorie
Naukowcy nie są pewni, co to jest piorun kulisty. Pewni są jednak, że istnieje. Pioruny kuliste pojawiają się w trakcie burz i „istnieją” do kilkudziesięciu sekund.
A. Opary krzemu
Istnieje grupa naukowców (University of Cattenbury), którzy twierdzą, że świecąca kula to opary odparowanego z gleby krzemu. To odparowanie ma występować w chwili, w której piorun (ten zwykły) uderzy w glebę.
B. Kałuża
Inni (Uniwersytet w Tel Awiwie) uważają, że piorun kulisty powstaje, gdy piorun uderzy w kałużę (to udało się zrekonstruować w laboratorium).
C. Złudzenie
W końcu są tacy (Uniwersytet w Innsbrucku), który twierdzą, że pioruny kuliste to złudzenie, które powstaje w mózgu osoby, która znajduje się blisko rzeczywistego wyładowania atmosferycznego.
D. Wiązka elektronów
Jest i hipoteza, która mówi, że piorun kulisty powstaje, gdy w wyniku wyładowania tradycyjnego pojawia się relatywistyczna wiązka elektronów. Nie wchodząc w detale, może wtedy powstać „pęcherzyk plazmy”, który jest „pułapką dla promieniowania mikrofalowego”.
Jaka jest prawda?
A jak jest naprawdę? Nauka zna tylko jeden przypadek zarejestrowania pioruna kulistego przez specjalistyczną aparaturę. Doszło do tego w 2014 roku w Chinach. Na podstawie jednej obserwacji, nie da się odpowiedzieć na pytanie czym są tego rodzaju pioruny. Jeśli coś na ten temat się pojawi, natychmiast Was poinformuję.