Cyborgizacja człowieka – jak będzie wyglądała nasza przyszłość?

Redakcja NTL
NTL
07.11.2022
Nauka To Lubię
Nauka To Lubię
Cyborgizacja człowieka - jak będzie wyglądała nasza przyszłość?
/

Nasze ciało nieustannie traci, ale i produkuje nowe komórki. Dzięki temu na przykład co 7 lat mamy praktycznie zupełnie nową skórę. Choć proces jej zrzucania nie jest tak spektakularny jak w przypadku węży, to nasze obumarłe komórki widzimy każdego dnia. To właśnie one stanowią dużą część kurzu, jaki osiada na meblach w mieszkaniu.

Tempo reprodukcji komórek różni się zależnie od miejsca, które rozpatrujemy (niektóre potrzebują na to 8 lat, jak komórki tłuszczowe, a inne – jak komórki jajowe – nie reprodukują się wcale). Jakie ma to dla nas konsekwencje? Czy skoro tworzą nas inne komórki, niż dekadę temu, to czy jesteśmy nowym człowiekiem? Jeśli tak, to w którym momencie się nim stajemy?

Ludzie pasjonujący się modyfikacjami ciała tworzą subkulturą Grindersów. Zajmują się biohackingiem, czyli dodawaniem nowych funkcji naszego ciała i poznawaniem jego limitów. Chcą tworzyć nowe zmysły, na przykład dzięki wszczepieniu sobie magnesów w klatkę piersiową bądź eksperymentom z transmisjami wideo za pomocą kamery umieszczonej na stale w oczodole. Jakie są możliwości zmieniania ludzkiego ciała? Czy możemy się stać cyborgami?

Zobacz również

Podcasty NTL