

📢 Film powstał we współpracy z ORLEN Termika.
Warszawa to ogromne miasto, w którym codziennie miliony ludzi korzystają z energii elektrycznej i ciepła. Ale czy zastanawialiście się kiedyś, skąd pochodzi ciepło w Waszych kaloryferach? Jak wygląda nowoczesna elektrociepłownia i czym różni się od tej sprzed kilku dekad?
W najnowszym odcinku Nauka. To Lubię zaglądamy do warszawskich elektrociepłowni i sprawdzamy, jak zmieniała się ich technologia. Obejrzyj cały film, a jeśli wolisz – możesz również posłuchać odcinka w formie podcastu, który znajdziesz poniżej.
Przez ostatnie dekady warszawska energetyka przeszła ogromną transformację. Dziś elektrociepłownie nie działają już tylko na węglu, ale korzystają z nowoczesnych technologii, które sprawiają, że proces produkcji energii jest bardziej efektywny i ekologiczny.
Warszawa ma dwa główne obiekty elektrociepłownicze:
- Elektrociepłownia Żerań – jeden z najważniejszych punktów w systemie energetycznym miasta, gdzie pracuje nowoczesny blok gazowo-parowy.
- Elektrociepłownia Siekierki – największa elektrociepłownia w Polsce i jedna z największych w Europie, gdzie zainstalowano m.in. kotły biomasowe.
#płatna współpraca