Ikona strony Nauka To Lubię

Po co wchodzimy zimą na wysokie szczyty? Rozmowa z Reżyserem i Konsultantem filmu „Broad Peak”

Broad Peak

Historia polskiego himalaizmu pełna jest ciekawych, poruszających opowieści. W 1988 roku Maciej Berbeka dotarł – jak mu się wydawało – na szczyt Broad Peak. Tak naprawdę był na przedwierzchołku Rocky Summit, a do celu zabrakło mu kilkadziesiąt minut marszu granią.

Dlaczego oni to robią? Dlaczego himalaiści ryzykują życie, by zdobywać szczyty? O tym między innymi rozmawiałem z twórcami filmu „Broad Peak”, który jest już dostępny na Netflixie.

 fot. Fundacja im. Himalaizmu Zimowego im. Andrzeja Zawady

„Broad Peak” w reżyserii Leszka Dawida to produkcja, która opowiada o historii Macieja Berbeki – legendarnego polskiego himalaisty – na przestrzeni 25 lat jego życia. Razem z moimi gośćmi – Leszkiem Dawidem, reżyserem filmu, oraz Jackiem Jawieniem, doświadczonym wspinaczem i konsultantem filmu ds. himalaizmu – zaglądam za kulisy powstania produkcji. 

A czy wiesz, skąd w ogóle himalaista ma pewność, że zdobył szczyt? Jak może to sprawdzić? Historia Macieja Berbeki pokazuje, że kiedyś wcale nie było to takie proste. Szczególnie trudno było himalaiście ocenić swoje położenie, gdy wysoko w górach panowały złe warunki pogodowe.

Kiedyś wspinacz udowadniał swoje osiągnięcie, robiąc zdjęcie na szczycie, lub obserwowano go z ostatniej bazy. Dziś jest to dużo prostsze, ponieważ himalaiści mają do dyspozycji trackery GPS. Dzięki nim jesteśmy w stanie określić ich położenie co do centymetra. Ciekawe? W ramach współpracy z Netflix Polska stworzyliśmy także video, w którym rozwijam ten temat: Jedna góra, różne wysokości – skąd rozbieżności?.

Materiał powstał we współpracy z Netflix Polska.

Exit mobile version