Mądre i piękne – rola ilustracji w książkach dla dzieci

Tomasz Rożek
T. Rożek
07.12.2022
Nauka To Lubię
Nauka To Lubię
Mądre i piękne - rola ilustracji w książkach dla dzieci
/

Wartka, wciągająca akcja i piękne obrazki to bardzo prosty przepis na sukces książki. Zaczynając pracę nad swoją nową książką „Jak działa człowiek?” wiedziałem, że bez dobrego ilustratora się nie obejdzie.

Potrzebowałem kogoś, kto stworzy grafiki, które nie tylko zaczarują młodego czytelnika, ale też wytłumaczą mu procesy, jakie zachodzą w jego ciele. Dopowiedzą to, czego nie zapisałem słowami. Sarze Olszewskiej, autorce ilustracji w mojej nowej książce, udało się osiągnąć ten cel. Stworzyła swego rodzaju atlas anatomiczny, który bierze pod uwagę wrażliwość dziecka.

O tym, jak ważna jest rola ilustracji w książkach dla dzieci, jak one powstają oraz co robić, by dzieci same chętnie malowały, rozmawiam z Sarą Olszewską – ilustratorką książki „Jak działa człowiek?” oraz Kasią Kołodziej – ilustratorką zeszytu zabaw „Tak działa człowiek”.

Po nasze książki zapraszam do internetowej księgarni Fundacji Nauka. To Lubię, pod adresem www.naukatolubie.pl/jakdzialaczlowiek. Niezmiennie też zachęcam Was do skorzystania z wyprawek czytelniczych, tworzonych przez Instytut Książki, w ramach kampanii społecznej „Mała książka – wielki człowiek”.

Autor

Tomasz Rożek

Z wykształcenia jestem fizykiem, a z zawodu dziennikarzem naukowym. Od lat tworzę markę Nauka. To Lubię, a dodatkowo kieruję działem naukowym w tygodniku Gość Niedzielny i współpracuję z wieloma mediami i redakcjami. Jestem szczęśliwym tatą bliźniaków: Zuzi i Janka oraz mężem Ani.

Podcasty NTL