Podsumowanie 2021 roku w Nauka. To Lubię

M.
31.12.2021
Przewidywany czas: 3 min

31 grudnia to najlepszy moment na to, żeby podsumować mijający właśnie rok i spojrzeć na to, co udało nam się w Fundacji Nauka. To Lubię zrobić.

Mamy wrażenie, że dopiero co snuliśmy plany na 2021 rok, a już mamy koniec grudnia i nadszedł czas podsumowań ostatnich 12 miesięcy. U nas – w Fundacji Nauka. To Lubię – naprawdę sporo się wydarzyło przez ten czas i chyba śmiało można powiedzieć, że to był przełomowy rok dla fundacji, bo to był okres, w którym zapadło sporo kluczowych decyzji, wystartowało dużo projektów oraz powiększyliśmy zespół fundacyjny (oprócz Karola i Tomasza, którzy współpracują ze mną od dawna, do ekipy dołączyły Gosia i Agnieszka).

Zostań mecensem

2021 ROK W NAUKA. TO LUBIĘ

A teraz obiecane podsumowanie i na początek kilka statystyk na temat najchętniej czytanych i oglądanych przez Was – naszych odbiorców – materiałów.

KANAŁ YOUTUBE NAUKA. TO LUBIĘ

Na podium najchętniej oglądanych filmów w 2021 roku znalazły się:

·         Skąd zaszczepieni w szpitalach?

·         Śpisz mniej niż 6h? Obejrzyj ten film 

·         Perowskity, rewolucja w energetyce. Rozmowa z Olgą Malinkiewicz

KANAŁ YOUTUBE NAUKA. TO LUBIĘ JUNIOR

3 najchętniej oglądane filmy dla dzieci to:

·         Jak działa serce? 

·         Jak działa mózg?

·         Po co nam kości?

WWW NAUKA. TO LUBIĘ

Te 10 artykułów na blogu czytaliście najchętniej:

1.       9 faktów z życia Marii Skłodowskiej-Curie, o których nie wiedziałeś

2.       Ćwierć wieku przyjaźni

3.       Polscy nastolatkowie docenieni za swoje badania

4.       Teleskop Webba wystrzelony!

5.       Medytacja a nauka – jak medytacja wpływa na mózg?

6.       Słuchanie muzyki ma moc! Zobacz, jak muzyka wpływa na mózg człowieka

7.       Znamy lokalizację pierwszej elektrowni jądrowej w Polsce!

8.       Tego nie wiedzieliście o Skłodowskiej

9.       Czy psy kiedyś będą takie jak koty?

10.   Jak działa alkohol?

PROJEKTY I WYDARZENIA W NAUKA. TO LUBIĘ W 2021 ROKU

Poniżej zebrałem największe i najważniejsze wydarzenia z życia Nauka. To Lubię w 2021 roku. O drobnych sprawach nawet nie wspominam, bo czuję, że ta wiadomość i tak jest nieprzyzwoicie długa.

 • Cykle „Jak działa człowiek”, które zrealizowaliśmy we współpracy z Uniwersytetem Medycznym w Łodzi. Piszę cykle, ponieważ przygotowaliśmy serię zarówno dla dorosłych (zobaczysz ją TUTAJ), jak i dla młodszych widzów na kanale Nauka. To Lubię Junior (filmy zobaczysz TUTAJ).
 • Kampania „Śląskie. Zmieniamy powietrze na dobre”, w ramach której wyjaśniałem, jak wspólnie możemy dbać o jakość powietrza, którym oddychamy.
 • Crowdfunding. Wystartowaliśmy ze ZRZUTKĄ, która pozwala nam realizować wiele działań (między innymi granty dla uczniów, animowany serial, rozwój bloga, cykl filmów SOR, materiały fact checkingowe)
 • Cykl „Szlak Zabytków Techniki”, czyli 40 filmów publikowanych na fanpage’u Nauka. To Lubię od maja do września, w których pełniłem rolę przewodnika po fantastycznych zabytkach techniki na terenie województwa śląskiego.
 • Cykl „Matematyka jest wszędzie”, skierowany do dzieci, który zrealizowaliśmy we współpracy z Fundacją mBanku. (filmy zobaczysz TUTAJ)
 • Cykl „EKOBAJTEL”, w którym opowiadałem trochę o węglu, trochę o ekologii. Te filmy przygotowaliśmy we współpracy z Muzeum Górnictwa Węglowego w Zabrzu.
 • Cykl „Kubusiowi przyjaciele natury”, który jest kolejną serią filmów skierowanych do najmłodszych widzów. Zrealizowaliśmy je we współpracy z programem edukacyjnym „Kubusiowi Przyjaciele Natury” (filmy zobaczysz TUTAJ)
 • Cykl „8 Przedsięwzięć”, który zrealizowaliśmy we współpracy z Narodowym Centrum Badań i Rozwoju. To filmy, w których prezentuję 8 innowacyjnych projektów, które mają wpłynąć na ekologię, czystość powietrza. Filmy publikowaliśmy na fanpage’u Nauka. To Lubię.
 • Uruchomiliśmy sklep fundacyjny, gdzie, póki co, możesz kupić książkę i moją pierwszą grę karcianą pt. „Akademia Superbohaterów” – produkty z naszego projektu, w którym opowiadamy o polskich, wybitnych naukowcach (sklep znajdziesz TUTAJ)
 • Gra karciana „Akademia Superbohaterów” otrzymała tytuł Zabawki Roku 2021.
 • Wystartował nowy serwis www Nauka. To Lubię oraz (nowość!) serwis Nauka. To Lubię Junior.
 • Serwis Nauka. To Lubię zdobył wyróżnienie w konkursie Popularyzator Nauki 2021.

Przed nami nowe wyzwania, nowe projekty – obiecujemy, że nie zabraknie wartościowych materiałów dla dorosłych, ale też dla dzieci i młodzieży.

Cała ekipa Fundacji Nauka. To Lubię życzy Ci dużo dobrego w nadchodzącym 2022 roku!

Dziękujemy, że jesteś z nami 🙂

Zostań mecensem
Zobacz również

Podcasty NTL