Skafander księżycowy programu Artemis zaprezentowany. Nie przywiązujcie się do koloru

Krzysztof Kurdyła
K. Kurdyła
16.03.2023
Przewidywany czas: 3 min

Już w momencie otwarcia programu Artemis było wiadomo, że NASA potrzebuje skafandrów kosmicznych nowej generacji. Kierowany przez agencję projekt xEMU zakończył się jednak porażką. Raporty wykazały, że strój nie będzie gotowy na czas. Amerykanie zmienili więc taktykę i zlecili jego stworzenie prywatnym firmom. Axiom Space pokazał właśnie prototyp – AxEMU.

AxEMU

W stworzonym w 2021 roku programie Exploration Extravehicular Activity Services do prac nad skafandrami wybrano dwie firmy – Axiom Space oraz Collins Aerospace. Wczoraj pierwsza z nich na pokazie zorganizowanym przez NASA pokazała efekt swoich prac.

Axiom Extravehicular Mobility Unit, w skrócie AxEMU, będzie bazą dla skafandrów używanych na Księżycu, Międzynarodowej Stacji Kosmicznej, jak i planowanych prywatnych stacjach orbitalnych. Na kanale NASA zobaczyliśmy efektownie wyglądający czarno-pomarańczowy skafander, który już na pierwszy rzut oka sprawia wrażenie bardziej mobilnego, zwrotnego i wygodnego.

Transmisja z prezentacji skafandra AxEMU

Przedstawiciele Axiom podkreślali, że da się go łatwo dostosować do wymagań zdecydowanej większości przedstawicieli naszego gatunku. W przeciwieństwie do poprzedników, od początku tworzono go też z myślą o dostosowaniu do wymagań żeńskiej części zespołu astronautów. To duża i ważna zmiana. Przypomnę, że w programie Artemis jako pierwsza nogę na Księżycu postawi właśnie kobieta.

Czerń tylko na prezentacji

Wiadomo, że AxEMU jest bardzo skomplikowaną, wielowarstwową konstrukcją, wykorzystującą szereg nowo opracowanych przez NASA i Axiom materiałów. Wersja księżycowa będzie wyposażona w system przeciwdziałający destrukcyjnemu oddziaływaniu księżycowego regolitu, ale niestety na dziś nie poznaliśmy szczegółów tego rozwiązania.

Według twórców prototyp jest już na zaawansowanym etapie prac i wersja docelowa nie będzie się od niego wiele różnić. Nie należy się jednak przywiązywać do efektownych barw. Docelowe skafandry będą, tak jak i ich poprzednicy, białe. Nie chodzi tu o tradycję, ale fizykę. Biały kolor powoduje, że odbijana jest zdecydowana większość światła widzialnego, co pozwala lepiej zarządzać temperaturami w jego wnętrzu.

Skafander komercyjny

Choć Axiom Space wykorzystało w pracach nad swoim skafandrem doświadczenia, a nawet elementy opracowane przez NASA i jej podwykonawców z programu xEMU, to zgodnie z zasadami programu pozostanie właścicielem praw do tej konstrukcji i będzie mogła wykorzystywać ją do własnych celów. Jest to zgodne z amerykańską polityką komercjalizacji kosmosu. Stąd też do programu skafandrów wybrano dwie firmy – NASA chce także w tym zakresie konkurencji.

Axiom Space zajmuje się nie tylko skafandrami. Buduje też moduły orbitalne, które najpierw będą dołączone do Międzynarodowej Stacji Kosmicznej, a później utworzą pierwszą prywatną stację. Ta inwestycja także jest współfinansowana przez NASA, która widzi coraz wyraźniej, że bardziej opłaca się pomóc prywatnemu biznesowi wejść na orbitę, a później taniej kupować od nich usługi. 

Na obecną fazę prac Axiom Space otrzymało od NASA kontakt wysokości 228,5 mln dolarów. Dokończenie xEMU, nawet pomijając kwestię czasu, miało kosztować min. 600 mln. Po misji Artemis III Axiom i Collins będą konkurować o kolejne umowy od NASA. Ich łączna wartość w obecnym programie wyniesie 1,26 mld dolarów, ale do 2034 roku wydatki NASA na ten cel mogą sięgnąć nawet 3,5 mld dolarów.

Źródła:

Tagi:
Autor

Krzysztof Kurdyła

W Nauka. To Lubię pisze o statkach kosmicznych, orbitach i zdobywaniu Układu Słonecznego. Stara się odpowiedzieć na pytanie czy podbój kosmosu to bardziej romantyczna przygoda, czy coś z pogranicza thrillera i horroru. Czy nosi ze sobą ręcznik i dziwną, cyfrową książkę? Być może.
Zobacz również

Podcasty NTL