Rzeszowscy naukowcy stworzyli program, który pomoże chorym na Parkinsona

M.
26.01.2022
Przewidywany czas: 2 min

Naukowcy z Politechniki Rzeszowskiej opracowali program komputerowy, który wykrywa oraz dokonuje oceny zaburzeń mowy w chorobie Parkinsona. Celem aplikacji jest spowolnienie procesu degradacji mowy.

Parkinson – co to za choroba?

Choroba Parkinsona jest chorobą neurodegeneracyjną i drugą, pod względem częstości występowania, tego typu chorobą, w przebiegu której następuje uszkodzenie i zanik neuronów w ośrodkowym układzie nerwowym. Jednym z następstw jest stopniowa utrata zdolności komunikacji z otoczeniem za pomocą mowy.

Leczenie choroby Parkinsona – nowe metody

Czy jest szansa na skuteczne leczenie choroby Parkinsona? Naukowcy z rzeszowskiej politechniki stworzyli niedawno program komputerowy, który ma pomóc w walce z tą chorobą. Rozwiązanie, które zaproponowali naukowcy z Rzeszowa umożliwia przede wszystkim przeprowadzenie obiektywnej oceny zaburzeń mowy na podstawie analizy sygnału mowy z uwzględnieniem jego złożonej struktury czasowo-częstotliwościowej, tj. w dziedzinie czasu, częstotliwości oraz czas-częstotliwość.

Wesprzyj zrzutkę Nauka. To Lubię

Różne parametry wyznaczone przez program można wykorzystać w diagnostyce medycznej do obiektywnej oceny procesu fonacji, artykulacji i prozodii (brzmieniowe właściwości mowy – PAP) oraz do wykrycia drżenia głosu, charakterystycznego w chorobie Parkinsona.

tłumaczy dr inż. Barbara Wilk, lider zespołu projektowego

Ułatwienie dla logopedów

Program komputerowy naukowców z Politechniki Rzeszowskiej będzie pomocny logopedom. Zastosowanie mechanizmu stworzonego przez rzeszowskich naukowców ułatwi logopedzie wykonanie badania oraz umożliwi archiwizację wyników, które będzie można gromadzić w postaci plików dźwiękowych oraz protokołów zawierających wyniki testów logopedycznych.

Przeczytaj też: Ablacja serca skuteczną metodą leczenia arytmii – sukces specjalistów z Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego

Jednym z elementów tego rozwiązania będzie też moduł programu przeznaczony dla pacjenta do ćwiczeń logopedycznych. Będzie on stymulować chorego do wykonywania regularnych ćwiczeń w domu, w celu spowolnia procesu degradacji jego mowy.

Komputerowa analiza sygnału mowy zarejestrowanego podczas badania logopedycznego za pomocą mikrofonu umożliwia przeprowadzenie obiektywnej i ilościowej oceny procesu zarówno fonacji, jak i artykulacji u badanego mówcy. Natomiast raporty, zawierające wyniki z okresowych badań, pozwolą na określenie wpływu leczenia farmakologicznego i terapii mowy na progres choroby.

podkreśliła dr Wilk

Od pomysłu do realizacji

Projekt programu komputerowego do wykrywania i oceny zaburzeń mowy w chorobie Parkinsona został zrealizowany dzięki dofinansowaniu w kwocie ponad 80 tys. zł w ramach II naboru do programu grantowego Podkarpackiego Centrum Innowacji (PCI).

Teraz trwają prace nad komercjalizacją tego projektu, a według specjalistów ds. technologii PCI, program ma duży potencjał.

Źródło: naukawpolsce.pap.pl

Zobacz również
Czym Iran zaatakował Izrael?

Czym Iran zaatakował Izrael?

15.04.2024 00:48:35

Podcasty NTL