Program Kosmiczny w prekonsultacjach społecznych – Polska

Redakcja NTL
NTL
10.08.2021
Przewidywany czas: 1 min

Do Krajowego Programu Kosmicznego na lata 2021-2026 można zgłaszać uwagi tylko do 16 sierpnia, opublikowanego przez Ministerstwo Rozwoju Pracy i Technologii – poinformowała Polska Agencja Kosmiczna (POLSA).

Agencja przypomina że, obowiązek przygotowania Krajowego Programu Kosmicznego wynika z Polskiej Strategii Kosmicznej (PSK) przyjętej przez rząd w 2017 r. Cel Programu określa zbudowanie systemu narzędzi wsparcia doradczego, finansowego i edukacyjnego dla sektora kosmicznego i instytucji realizujących oraz wspierających polską politykę kosmiczną. W projekcie wyróżnia się cztery priorytety.

Pierwszy, to zbudowanie zdolności konstruowania i wynoszenia obiektów kosmicznych. Dotyczy to samodzielnej budowy niewielkich satelitów, jak i wytwarzania komponentów do dużych misji międzynarodowych.

Priorytet drugi to budowa Systemu Satelitarnej Obserwacji Ziemi MikroGlob. System będzie składać się z satelitów i naziemnej stacji kontroli misji. Zapewnienie autonomicznej zdolności do dostarczania zobrazowań satelitarnych dla sektora bezpieczeństwa i obronności, oraz na potrzeby administracji publicznej jest celem projektu.

Trzeci priorytet to budowa Narodowego Systemu Informacji Satelitarnej, NSIS. Jak podkreśla POLSA, obecnie Polska ma dostęp do danych z unijnego systemu satelitarnego Copernicus, niezbędne jednak staje się zapewnienie możliwości wykorzystania danych również z MikroGlob i z satelitów komercyjnych.

Czwarty, ostatni priorytet to rozbudowa Narodowego Systemu Bezpieczeństwa Kosmicznego. Będzie on wykorzystywany do ostrzegania przed zagrożeniami związanymi z możliwymi zderzeniami obiektów kosmicznych, spadku na Ziemię szczątków statków kosmicznych lub ciał niebieskich oraz  przed gwałtownym wzrostem aktywności Słońca.

źródło:

https://naukawpolsce.pap.pl/

Tagi:
Zobacz również

Podcasty NTL