Problem braku organów do przeszczepu niebawem może się rozwiązać!

Redakcja NTL
NTL
20.10.2021
Przewidywany czas: 2 min

Lekarze w USA przeprowadzili przełomową operację. Przeszczepili pacjentce nerkę z genetycznie zmodyfikowanej świni. Ludzki organizm nie odrzucił zwierzęcego narządu. To krok w stronę rozwiązania problemu niedoboru organów do przeszczepów.

Nieustanne nadzieje

Naukowcy od lat prowadzą badania nad możliwością przeszczepu narządów zwierzęcych. Dotychczas największą trudnością okazywało się natychmiastowe odrzucenie obcych organów przez ludzkie ciało. Wieści zza oceanu napawają optymizmem, że bariera ta została przekroczona. Problem związany z niedoborem narządów do przeszczepu niebawem może zostać rozwiązany, a przynajmniej zminimalizowany.

Wesprzyj zrzutkę NTL

Ciało człowieka nie odrzuciło nerki świni

Eksperymentalną operację przeprowadzono w Langone Health przy Uniwersytecie Nowojorskim. Amerykańscy chirurdzy zoperowali pacjentkę z objawami dysfunkcji nerek (za zgodą rodziny). Podczas zabiegu lekarze skorzystali z organu od świni. Wcześniej geny zwierzęcia poddano modyfikacji. Jego tkanki nie zawierały molekuły, powodującej niemal błyskawiczne odrzucenie przeszczepu.

Nerka świni była przez trzy dni połączona z naczyniami krwionośnymi pacjentki. Organ utrzymywano poza ciałem operowanej. Zdaniem transplantologów z USA wyniki przeszczepionego narządu były dobre. Nerka zwierzęcia pracowała po operacji podobnie jak organ od tradycyjnego dawcy. Poziom kreatyniny unormował się po przeszczepie.

Co najważniejsze, nie zauważono oznak odrzucenia zwierzęcego narządu. To przełom w transplantologii, gdyż do tej pory wszystkie podobne operacje kończyły się fiaskiem. Eksperyment lekarzy z USA daje nadzieje na rozwiązanie problemu z brakiem ludzkich organów do przeszczepów. W samych Stanach Zjednoczonych na nową nerkę czeka ponad 90 tys. osób. W Polsce również jest to jeden z najpilniej potrzebnych organów.

Udany przeszczep nerki świni

Leczenie przyszłości

Przeszczepy odzwierzęcych organów to nie jedyne możliwość testowane przez współczesnych naukowców. Bioinżynierowie, korzystając z nowych technologii, próbują hodować narządy, które mogłyby być dopasowywane do konkretnej osoby. „Części zamienne” powstawałyby z komórek własnych pacjenta, namnożonych w warunkach laboratoryjnych. Postęp dzieje się na naszych oczach. W ten sposób udaje się już wyhodować np.: chrząstkę małżowiny usznej, fragmenty przełyku czy moczowodu. Za chwilę nauczymy się drukować narządy. Pierwsza – dzięki pracy polskich naukowców – może być trzustka. Duże, skomplikowane narządy, takie jak nerki, serce czy wątroba, to znacznie większe wyzwanie.

Technologie, które wspomagają ludzkie ciała, to na przykład powszechnie używane implanty ślimakowe. Naukowcy prowadzą również prace nad protezami wzroku. Na razie te najlepsze pozwalają rozróżniać jedynie kształty, a osoba je stosująca, widzi świat raczej w odcieniach szarości. To wystarczy jednak, aby czytać i normalnie funkcjonować. Jeśli inżynierom uda się opracować uniwersalny mózgowy modem – a nad czymś takim pracuje m.in. firma Neuralink założona przez Elona Muska – czeka nas nie tyle ewolucja, ile rewolucja.

Więcej o tym co przyniesie przyszłość, jak rozwijać się będzie ciało człowieka i medycyna wsparta nowoczesnymi technologiami, dowiecie się z filmu z cyklu „Jak działa człowiek”.

Zobacz również

Podcasty NTL