Rośliny pachnące mięsem? Oto najdziwniejsze rośliny na świecie!

Redakcja NTL
NTL
14.09.2023

Jak wygląda roślina – każdy wie. Rośliny są samożywne, posiadają chlorofil nadający im zielony kolor i niezbędny w procesie fotosyntezy, zazwyczaj mają konkretną strukturę, w której odnajdziemy korzenie, łodygi i pnie, a także liście i kwiaty. Zapraszam na mój autorski przegląd najdziwniejszych roślin na świecie, z których każda w jakiś sposób odbiega od przyjętych wyobrażeń.

Najdziwniejsze rośliny na świecie – czas wzrostu i wygląd

Po pierwsze czas. Rośliny kojarzą nam się z organizmami, które mają dużo wolniejszy cykl życiowy od zwierząt. Rosną na tyle wolno, że nie jesteśmy w stanie tego wzrostu zaobserwować na żywo, na naszych oczach.

Wyjątek stanowią bambusy, rodzaj obejmujący ponad 100 gatunków. Rekord tempa wzrostu należy do gatunku zwanego potocznie Moso i wynosi 120 cm na dobę, co daje ponad centymetr na kwadrans.

Po drugie wygląd. Oczywiście pojęcie nietypowego wyglądu jest względne, więc wybrałem rośliny, które bardzo przypominają coś innego. Spójrzcie na: Małpi storczyk (Dracula simia), Usta niewiasty (Psychotria elata) czy Dwulistnik pszczeli (Ophrys apifera).

Po trzecie żywienie. Rośliny są w swojej znaczącej większości autofagami, są samożywne, więc żeby coś zjeść, potrzebują Słońca. Inaczej jest jednak z roślinami mięsożernymi, których przykładem jest  Dzbanecznik (Nepenthes), żywiący się drobnymi zwierzętami zwabionymi do swojego specjalnego organu pułapkowego wykształconego z liści.

Dziwne rośliny – charakterystyczne dźwięki i… wszystko na opak

Po czwarte, cisza. Rośliny kojarzą się nam z ciszą, podczas swojego cyklu życiowego nie wydają żadnych dźwięków. Łoskotnica pękająca (Hura crepitans) stanowi ciekawy wyjątek. To drzewo, którego kilkucentymetrowe owoce, kiedy są już dojrzałe, pękają z hukiem zbliżonym do wystrzału z broni. Wyrzucone w ten sposób nasiona są przenoszone na odległość wielu metrów.

Przeczytaj też: Najdziwniejsze zwierzęta na świecie

Po piąte – nic nie jest tak, jak u roślin być powinno. W rozmaitych klasyfikacjach najdziwniejszych roślin na świecie, najczęściej na czele pojawiają się Piestrzennik (Hydnora), czy Raflezja Arnolda (Rafflesia arnoldii). Piestrzennik nie posiada liści ani chlorofilu, na próżno szukać u niego koloru zielonego.

Wygląda jak częściowo wkopana w ziemię mięsista kieszeń. Raflezja Arnolda w swojej dziwaczności idzie jeszcze dalej. Nie posiada liści, łodyg i korzeni, jest właściwie samym kwiatem o wielkich, czerwonych mięsistych płatkach. Średnica tej rośliny sięga jednego metra, a masa samych płatków liczona jest w kilogramach.

Jakby tego było mało, Raflezja Arnolda jest pasożytem, a z uwagi na specyficzny zapach, który wydziela, nazywana jest trupim kwiatem. Odór padliny służy jednemu celowi – ma zwabić zapylające owady.

Dziwne rośliny – niecodzienny zapach

Po szóste i na koniec – mięso, a właściwie jego zapach. Na drodze przystosowań ewolucyjnych część roślin wydziela zapach padliny lub mięsa, który ma za zadanie zwabić zwierzęta, które są jej pokarmem, albo owady, które ją zapylają. Być może w ten sposób rośliny poradziły sobie z sytuacją, kiedy nie mogły wyżywić się standardowo.

Specyficzna woń jest wynikiem działania substancji chemicznych zawierających siarkę. Zdolność do wytwarzania śmierdzącego zapachu wykształciła się u roślin na całym świecie, ale najczęściej możemy spotkać je w obszarach tropikalnych.

Mało tego, część roślin potrafi wydzielać ciepło, żeby jeszcze lepiej markować proces gnicia i jeszcze skutecznie przyciągać do siebie. I kto powiedział, że rośliny muszą być zielone, mieć liście i ładnie pachnieć?

Wybrane dodatkowe źródła:

https://podroze.onet.pl/ciekawe/najdziwniejsze-rosliny-swiata-zaskakuja-wygladem-nieprzyjemnie-pachna/gejefjb

https://dziwne-rosliny.pl.tl/Ro%26%23347%3Blinne-rekordy.htm

Tagi:
Zobacz również
Szukamy łowców meteorytów

Szukamy łowców meteorytów

19.04.2024 6 min czytania

Podcasty NTL