Sara Olszewska: „Zadaniem ilustratora jest zaczarować dziecko”

Agnieszka Ochman
A. Ochman
25.11.2022
Przewidywany czas: 3 min

Sukces wielu książek dla dzieci tylko po części wynika z ciekawie napisanej fabuły. Istotną rolę pełnią także pięknie narysowane ilustracje, które dopełniają historię i rozbudzają wyobraźnię małych czytelników. Obrazki są cichym bohaterem, który wbrew pozorom, bez pisanego dialogu, mówi bardzo dużo. O roli ilustracji w książkach dla dzieci rozmawiam z Sarą Olszewską.

Sara Olszewska

Agnieszka Ochman: Jaka jest rola ilustracji książkowych i jak bardzo, Twoim zdaniem, ważne są ilustracje w książkach dziecięcych?

Sara Olszewska: Ilustracje książkowe zazwyczaj mają pełnić funkcję dopełniającą tekst. Powinny stymulować wyobraźnię, ale bywa i tak, że kreują całą historię. Wszystko zależy od tekstu – słowo dyktuje zazwyczaj warunki. Tak więc ich rola jest niezwykle istotna. Ilustracje pomagają odbiorcy zapamiętać treść, jednocześnie karmiąc pięknymi obrazami, pobudzają kreatywne myślenie.

Czy tworzenie ilustracji dla dzieci bardzo różni się od tych wykonywanych do publikacji dla dorosłych?

Na pewno te dziecięce wydają się być bardziej wymagające z psychologicznego punktu widzenia. Oczywiście wszystko zależy od wieku. Malutki odbiorca często potrzebuje konkretów, a nieco starszy lubi zadawać pytania. Dorośli z kolei często oczekują pięknego obrazu. Wymagają wysokiego poczucia estetyki, sięgając po książkę ze względu na ilustracje.

Czy obrazkiem z książki można zaczarować małego odbiorcę?

Zdecydowanie! Taka jest właśnie rola ilustratora.

Ilustracje Sary Olszewskiej
Ilustracje Sary Olszewskiej z książki „Jak działa człowiek?”

Jesteś autorką ilustracji w książce „Jak działa człowiek?”. To dzięki Tobie dzieciom łatwiej zrozumieć, jak funkcjonuje ich działo. Czy trudno było Ci połączyć ilustracje dziecięce, które poruszają fantazję, z tak bardzo określonym i pełnym faktów tematem, jak ciało człowieka?

Praca nad tą książką była dla mnie wyzwaniem, wyróżnieniem i niesłychaną przyjemnością. Starałam się kreować takie obrazy, które posłużą jako skojarzenia i zapadną w pamięci małego czytelnia. Zależało mi też na zbudowaniu przyjemnej atmosfery, która zachęci do czytania, zapoznania się z bardzo ciekawymi informacjami.

Która ilustracja, stworzona do książki Tomasza Rożka, jest Twoją ulubioną?

Bardzo lubię tę, na której jest mowa o pracy naszego mózgu na przestrzeni lat, budzi miłe skojarzenia z odkrywaniem, rozwojem, pięknem życia. W każdym rozdziale mam coś ulubionego. Starałam się nie faworyzować wybranych treści, a ująć w przyjemny i mam nadzieję ciekawy sposób całą książkę.

Widziałam książkę i jestem przekonana, że to się udało. A rysowanie czego sprawia Ci największą przyjemność?

Zdecydowanie dzieci i zwierząt.

Ilustracje autorstwa Sary Olszewskiej
Ilustracje autorstwa Sary Olszewskiej

Kim jest Sara Olszewska?

Poruszając tak istotny i skomplikowany temat, jak funkcjonowanie ludzkiego organizmu, a także chcąc mówić o nim młodym czytelnikom, szata graficzna książki „Jak działa człowiek” stała się priorytetem, na równi z warstwą tekstową nowej publikacji Tomasza Rożka. Sarze Olszewskiej, graficzce i ilustratorce, udało się stworzyć jedyny w swoim rodzaju atlas, który pozwala dzieciom lepiej zrozumieć naukowe treści. To właśnie ona jest autorką ilustracji zawartych na stronach nowej książki Tomasza Rożka.

Sara jest absolwentką Instytutu Wzornictwa PK. Lubi rysować ołówkiem, pasjonuje się grafiką warsztatową i Polską Szkołą Ilustracji. Projektuje z myślą o dzieciach.

Więcej na temat książki Tomasza Rożka, którą ilustrowała, przeczytacie TUTAJ.

#autopromocja

Agnieszka Ochman
Autor

Agnieszka Ochman

Już ponad 10 lat jestem związana z pracą słowem. Pisałam w mediach lokalnych, regionalnych oraz zajmowałam się copywritingiem. W Nauka. To Lubię mam przyjemność prowadzić projekty specjalne. Po godzinach jestem fanką fotografii lifestylowej.
Zobacz również
Szukamy łowców meteorytów

Szukamy łowców meteorytów

19.04.2024 6 min czytania

Podcasty NTL