Ikona strony Nauka To Lubię

Sezon na alergie – spodziewajmy się, że będzie dłuższy

Sezon na alergie

Wiosna to czas coraz przyjemniejszej pogody i nadziei na częstsze aktywności na świeżym powietrzu. Nie dla wszystkich jednak sezon wiosenny kojarzy się dobrze, bo to czas, kiedy do głosu dochodzi sezon na alergie. Czy kolejne sezony będą dla nas jeszcze bardziej uciążliwe?

Jeszcze dłuższy sezon na alergie

Jak informują pracownicy Uniwersytetu Michigan, alergików czekają złe wieści. Zmiany klimatu powodują wydłużenie sezonu na alergie. Według prognoz, do końca XXI wieku może się on zaczynać nawet 40 dni wcześniej niż na początku stulecia i trwać prawie 20 dni dłużej. Objawy alergii na pyłki, takie jak zaczerwienienie oczu, cieknący katar, świąd nosa, mogą być też bardziej dokuczliwe niż dotychczas.

Oczekuje się również nawet dwukrotnego wzrostu poziomu pyłków. Modele te zostały przygotowane w oparciu o analizę kilkunastu najbardziej powszechnych pyłków oraz obserwację tendencji dotyczących temperatur i opadów. Zmiany klimatyczne, które mają wpływ na wegetację roślin to występowanie łagodnych zim, upalnych sezonów letnich, długotrwałych susz i gwałtownych opadów. Każdy pylący gatunek w danym klimacie reaguje inaczej, ale na przykład podniesienie średniej temperatury powoduje, że rośliny rosną szybciej i kwitną dłużej. 

Co pyli wiosną, a co pyli latem w Polsce?

W Polsce sezon na pylenie rozpoczyna się dość wcześnie, bo już w lutym. Sezon na alergie zaczyna się zatem dość wcześnie. A co między innymi pyli wiosną i latem?

Luty i marzec:

Kwiecień:

Maj to ostatni miesiąc, w którym pylą drzewa, natomiast zaczyna się sezon traw, których alergeny są największą przyczyną alergii w Polsce.

Maj-sierpień:

Maj-wrzesień:

To oczywiście nie są wszystkie rodzaje alergenów. W najcieplejszych regionach Polski sezon wegetacji jest przyspieszony o około dwa tygodnie w stosunku do najzimniejszych jej obszarów. Dlatego też w razie potrzeby warto skorzystać z dostępnych w sieci prognoz przygotowywanych specjalnie dla konkretnych rejonów.

Nadgorliwość w obronie przed alergiami

A co to jest alergia? Alergia to nic innego niż zbyt silna reakcja układu odpornościowy na różne czynniki. Nasz układ immunologiczny zaprojektowany jest w taki sposób, aby móc rozpoznawać zagrożenie dla organizmu i zwalczać infekcje. Klasyfikacja czy mamy do czynienia z wrogiem, czy przyjacielem odbywa się dzięki antygenom, które znajdują się na powierzchni intruza.

Czasami jednak obrona, jaką podejmuje organizm jest zupełnie niepotrzebna i nieadekwatna do zagrożenia. Zupełnie nieszkodliwe substancje są traktowane jako niebezpieczne, a organizm mobilizuje się do walki z nimi. Tak powstaje reakcja alergiczna. Kichanie, kaszel, łzawienie oczu, wodnisty katar, a nawet ataki astmy oskrzelowej to objawy być może dobrze Ci znane. Najpowszechniejsza reakcja alergiczna występuje w kontakcie z pyłkami roślin, które zawierają dużo uczulających białek.

Choroby alergiczne – czy to już problem cywilizacyjny?

Choroby alergiczne stają się coraz bardziej powszechne i powoli zostają czymś w rodzaju choroby cywilizacyjnej. W 2019 roku szacunki mówiły, że objawy alergii ma co trzeci europejczyk. W 2025 roku będzie to co drugi z nich. Co więcej, w Polsce ta statystyka jest wyższa od średniej. Wbrew pozorom, ten problem jest większy wśród mieszkańców miast niż terenów wiejskich. Odpowiedzialność za to ponosi zanieczyszczone powietrze wzmagające objawy.

Walka z pyłkami – jak radzić sobie z alergią?

Alergia to sprawa dla lekarza specjalisty, który potrafi odpowiednio zdiagnozować i wykluczyć inne choroby o podobnych objawach. Nie warto leczyć się na własną rękę, bo możesz doprowadzić się w ten sposób do chorób alergicznych, takich jak astma lub alergiczny nieżyt nosa. Jest jednak kilka czynności, które mogą Ci pomóc łagodzić dolegliwości, kiedy stężenie alergenów jest duże.

Jeśli jesteś uczulony na pyłki, które sezonowo unoszą się w powietrzu w dużych ilościach, to dobrym pomysłem będzie oczyszczacz powietrza. To urządzenie będzie wyłapywało z powietrza alergenne pyłki. Możesz też na jakiś czas usunąć z mieszkania zbędne tekstylia, takie jak poduszki ozdobne czy dywany, na których łatwo osadzają się alergeny z powietrza. Z takich powierzchni dużo trudniej usunąć je niż na przykład z gładkiego stołu.

Przeczytaj też: Trzecie zęby – czy to możliwe? Pionierski projekt Polaków

Staraj się częściej zmieniać pościel, ale uważaj z suszeniem jej na świeżym powietrzu. Na praniu schnącym na zewnątrz może się osadzić duża ilość pyłków. Na spacery wybieraj się raczej po deszczu, kiedy w powietrzu jest zawieszonych mniej drobinek.  To też lepszy czas na wietrzenie mieszkania. Jeśli dokucza Ci cieknący katar, to nie zapominaj o odpowiednim nawodnieniu organizmu. Przyjmuj dużo wody i staraj się o dobre nawilżenie powietrza w pomieszczeniach w domu.

Źródła:

https://www.researchgate.net/publication/339352926_Zmiany_klimatu_i_ich_wplyw_na_sezony_pypylko_wybranych_roslin_alergennych_w_Polsce_Climate_changes_and_their_impact_on_pollen_seseaso_of_selected_allergenic_plants_in_Poland

https://www.nature.com/articles/s41467-022-28764-0

Exit mobile version