„Szkolna Giełda Pracy” – ambitny projekt krakowskich licealistów


Stworzyli projekt, w ramach którego powstał serwis internetowy, który umożliwia uczniom szkół średnich zdobywać doświadczenie zawodowe. Grupa ambitnych licealistów wzięła sprawy (nie tylko własnej) kariery zawodowej w swoje ręce i pomaga młodym osobom stawiać pierwsze kroki w przedsiębiorczości. Przeczytajcie, jak to robią.
„Szkolna Giełda Pracy” to projekt, który jest realizowany w ramach olimpiady „Zwolnionych z Teorii”. Grupa uczniów z krakowskich szkół średnich zauważyła, że na rynku nie ma miejsca, w którym zgromadzone są oferty umożliwiające rozwój zawodowy młodych osób w wielu licealnym. Dodatkowo wciąż panuje niska świadomość kulturowa w zakresie zdobywania doświadczenia i pracy wśród młodzieży, a szkoła w tym nie pomaga. Pomysłodawcy przedsięwzięcia chcą dawać możliwość zdobywania doświadczenia już w szkole średniej, stąd pomysł na serwis internetowy, który gromadzi oferty praktyk, staży i wolontariatu dla ambitnych uczniów.
Jak to funkcjonuje?
Na stronie internetowej www.szkolnagieldapracy.pl w zakładce Staż/Praktyka znajduje się lista ogłoszeń, na które mogą aplikować uczniowie. Oprócz tego promowanie przedsiębiorczych postaw wśród młodzieży odbywa się poprzez kampanie w mediach społecznościowych. Tam uczniowie mogą czerpać wiedzę z zakresu zdobywania doświadczenia oraz czerpać informacje, które ułatwią im podjęcie ważnych wyborów zawodowych.
Jak można pomóc uczniom?
Inicjatorzy przedsięwzięcia zachęcają firmy lub pojedyncze osoby do włączenia się w akcję. Można zrobić to na kilka sposobów:
- Poprzez zamieszczenie ofert pracy, praktyk, staży lub wolontariatu na stronie www.szkolnagieldapracy.pl.
- Poprzez zostanie mentorem projektu, w którym podzielisz się wiedzą i swoim doświadczeniem.
- Można podjąć współpracę w charakterze patrona medialnego i promować inicjatywę.
- Udzielając pomocy technicznej lub finansowej.
- Angażując się w kampanię społeczną, np. jako prelegent prowadzący branżowe webinary.
Na chwilę obecną projekt skupia się na Krakowie i okolicach, jednak organizatorzy zapewniają, że planują poszerzenie zasięgu działalności.