Ta innowacja pomoże wykryć choroby serca

Agnieszka Ochman
A. Ochman
23.10.2022
Przewidywany czas: 1 min

Dr Anna Wolska wraz z zespołem opracowała uproszczony sposób kalkulacji ryzyka chorób sercowo-naczyniowych. Ma on ułatwić i przyspieszyć identyfikację osób narażonych na zachorowanie.

Cel? Uproszczenie obecnej metody

Dr Anna Wolska jest głównym naukowcem zespołu w laboratorium metabolizmu lipoprotein w amerykańskich Narodowych Instytutach Zdrowia (NIH to główna amerykańska agencja zajmująca się badaniami biomedycznymi). Za cel wzięła sobie uproszczenie modelu PCE, który służy w Stanach Zjednoczonych do szacowania ryzyka wystąpienia chorób sercowo-naczynionych.

Wraz z zespołem opracowała metodę, dzięki której ryzyko wystąpienia chorób sercowo-naczyniowych może być obliczane automatycznie, przy wykonywaniu badań lipidów i podawane na wyniku lipidogramu.

ciśnienie

Zainteresowanie nowym podejściem

Metoda nie została opatentowana (celowo), aby za darmo mogło z niej korzystać każde laboratorium. Pomysł już został dostrzeżony przez amerykańskie środowisko naukowe. Wzbudza zainteresowanie także w Polsce.

Dr Wolska za uproszczenie obecnej metody otrzymała nagrodę Amerykańskiego Stowarzyszenia Chemii Klinicznej. Polka ma na swoim koncie także inne osiągnięcia, w tym opracowanie leku pozwalającego na obniżenie poziomu trójglicerydów u osób o wysokim ich poziomie. Opatentowany przez nią lek wkrótce ma rozpocząć badania kliniczne. Na ten moment przeszedł testy na zwierzętach, które wykazały jego skuteczność. Za swoje odkrycie dr Wolska otrzymała szereg prestiżowych nagród. Jej badania zostały opublikowane w jednym z najlepszych czasopism naukowych – w Science Translational Medicine.

Przeczytaj też: Czy warto obecnie zażywać tabletki z jodem?

Źródło: naukawpolsce.pap.pl

Agnieszka Ochman
Autor

Agnieszka Ochman

Już ponad 10 lat jestem związana z pracą słowem. Pisałam w mediach lokalnych, regionalnych oraz zajmowałam się copywritingiem. W Nauka. To Lubię mam przyjemność prowadzić projekty specjalne. Po godzinach jestem fanką fotografii lifestylowej.
Zobacz również

Podcasty NTL