Technologie domowej retencji

M.
27.11.2021
Przewidywany czas: 2 min

Patrząc powierzchownie na statystyki opadów w Polsce, od kilkudziesięciu lat w zasadzie nic się nie zmienia. Każdego roku pada mniej więcej tyle samo. W takim razie, dlaczego coraz częściej słyszymy o podtopieniach i suszach, o stepowieniu i podnoszącym się poziomie Bałtyku?

Poziom Bałtyku rzeczywiście się podnosi. Jest to spowodowane podnoszeniem się temperatury atmosfery i w konsekwencji topnieniem lodowców. Ale to nie te zmiany wpływają na coraz większy kłopot z dostępem do wody. Choć statystycznie w skali roku wody spada tyle samo co przed dziesięcioleciami, z powodu zmian klimatu charakter opadów mocno się zmienia. Dzisiaj jest znacznie więcej tzw. deszczy nawalnych.

Woda spada szybko i jest jej bardzo dużo. Zamiast wsiąkać w grunt, spływa do rzeczek i rzek. Ich koryta nie potrafią przyjąć tak dużej ilości wody, więc pojawiają się podtopienia i powodzie. Gdy jednak woda spłynie, a chmury burzowe znikną, czasami w tym samym miejscu pojawia się susza. Charakteru opadów nie zmienimy, ale możemy się dostosować do panującej sytuacji. Możemy też robić wszystko, by wodę wielokrotnie wykorzystać. Gospodarka obiegu zamkniętego to taka, w której energia, surowce, ale także woda, nie są wykorzystywane jednorazowo, tylko krążą w obiegu zamkniętym.

Tylko 2,5 procent wody na Ziemi to woda słodka, nadająca się do spożycia przez ludzi. Niestety, dodatkowo jest ona również nierównomiernie rozmieszczona na powierzchni Ziemi, a to sprawia, że zapewnienie ludziom bezpiecznych dostaw wody w niektórych częściach świata pozostaje ogromnym wyzwaniem.

Justyna Piszczatowska, NCBR

Jest czymś zupełnie oczywistym, że nasza działalność ma wpływ na środowisko naturalne. Co jednak zrobić, by ten wpływ był jak najmniejszy? Gospodarka obiegu zamkniętego opiera się o założenie, że to, co już zostało wydobyte, to, co już zostało wyprodukowane czy pozyskane, powinno być ponownie wykorzystywane.

Pomoże w tym przedsięwzięcie „Technologie domowej retencji”, które Narodowe Centrum Badań i Rozwoju realizuje dzięki Funduszom Europejskim w ramach Programu Inteligentny Rozwój.

Zobacz także: Magazynowanie energii elektrycznej

Zobacz również
Wentylacja szkół i domów

Wentylacja dla szkół i domów

22.12.2021 2 min czytania

Podcasty NTL