Warmińsko-mazurskie/ W przyrodzie „pełzająca wiosna”

Redakcja NTL
NTL
07.03.2021
Przewidywany czas: 2 min

W woj. warmińsko-mazurskim ornitolodzy obserwują obecnie gatunki ptaków typowe dla zimy oraz pierwsze gatunki ptaków, które do regionu przylatują wiosną. Bociany gniazdujące w regionie są jeszcze w Afryce, na Warmii i Mazurach spodziewane są w połowie marca.

Sebastian Menderski z Polskiego Towarzystwa Ochrony Ptaków (PTOP) powiedział PAP, że w warmińsko-mazurskiej przyrodzie obserwuje się teraz „pełzającą wiosnę”.

„Są już pierwsze, nieśmiałe oznaki wiosny, ale nie jest ona jakaś mocna, rozbuchana, gwałtowna. Jest to taka pełzająca wiosna” – powiedział Menderski.

Z gatunków typowych dla zimy ornitolodzy obserwują w regionie jemiołuszki, stada czyży, czy gile. „Ptaki zimujące w naszym regionie jeszcze nie podjęły wędrówki na północ, zapewne z tego powodu, że w Rosji środkowej panują 30-50 stopniowe mrozy” – podał Menderski.

Ornitolodzy obserwują za to już pierwsze gatunki ptaków, które odpoczywają w regionie podczas przelotów z zachodnich krajów Europy na Syberię. „Takim gatunkiem są gęsi, które robią sobie u nas popasy ” – podał Menderski.

W woj. warmińsko-mazurskim są już skowronki, czajki i szpaki. Najbardziej zdołały się już „urządzić” żurawie, które już dobierają się w pary, tokują. „Żurawie już wkroczyły w okres lęgowy, zaraz możemy spodziewać się składania jaj” – przyznał w rozmowie z PAP ornitolog. Żurawie są coraz liczniejsze w regionie, media społecznościowe pełne są zdjęć tych dostojnych ptaków przyłapanych na łąkach, bagnach, rozlewiskach. Lokalni miłośnicy przyrody prześcigają się w podawaniu, gdzie słychać klangor.

W najbliższym czasie w woj. warmińsko-mazurskim nie można się spodziewać przylotów bocianów. Te, które gniazdują na Warmii i Mazurach – jak wskazują ich nadajniki – są jeszcze w Afryce, w Egipcie. „Bociany przylecą zapewne w połowie marca. Jeśli jakiś osobnik pojawi się wcześniej, będzie to +oszukaniec+, który zimę przeczekał w Grecji, czy Rumunii, nie zaś w Afryce. Może się też zdarzyć, że pojawią się bociany, które przeczekały zimę u rolników” – podał Menderski.

Pierwsze oznaki wiosny widać też w świecie roślin – w nasłonecznionych ogródkach są już przebiśniegi, krokusy, wykiełkowały pierwsze tulipany. Na wierzbach są bazie. (PAP)

Autorka: Joanna Kiewisz-Wojciechowska

Zobacz również

Podcasty NTL