Wentylacja dla szkół i domów

M.
22.12.2021
Przewidywany czas: 2 min

O wpływie naszej działalności na stan środowiska naturalnego można usłyszeć z wielu stron, ale gdy podczas rozmowy pada pytanie o szczegóły, najczęściej w tym kontekście słyszę o zmianach klimatu. A gdy rozmowa schodzi na to, co można zrobić, by nasz wpływ był jak najmniejszy, w zasadzie jedyna odpowiedź brzmi: przestać spalać węgiel.

Spalanie nie tylko węgla, ale także innych paliw kopalnych, rzeczywiście powoduje konkretne szkody. Ale na otoczenie, na środowisko wpływamy na wiele różnych sposobów. Siłą rzeczy, jeżeli chcemy nasz wpływ na środowisko zmniejszyć, musimy działać w wielu różnych miejscach. Narodowe Centrum Badań i Rozwoju (NCBR) realizuje osiem dużych naukowo-technicznych przedsięwzięć, które, o ile zostaną wprowadzone w życie, pomogą realizować Green Deal w Polsce.

Green Deal, czyli Europejski Zielony Ład. Jego elementy to efektywne energetycznie i procesowo budownictwo, oczyszczalnia przyszłości, domowa retencja, elektrociepłownia przyszłości, nowoczesne innowacyjne biogazownie, magazynowanie ciepła i chłodu oraz magazynowanie energii elektrycznej. W tym odcinku chcę jednak opowiedzieć o wsparciu przedsięwzięcia „Wentylacja dla szkół i domów”, które finansowane jest z Funduszy Europejskich w ramach Programu Inteligentny Rozwój .

Mamy ogromny problem z zanieczyszczeniem powietrza wskutek ogrzewania polskich domów. W Polsce mamy pięć i pół miliona domów jednorodzinnych. Ponad połowa z tych domów to są domy ogrzewane węglem i drewnem, w przeważającej mierze w urządzeniach, które nie spełniają praktycznie żadnych standardów ekologicznych, żadnych norm emisyjnych. I to potęguje problem smogu, z którym mamy do czynienia w każdym sezonie grzewczym, czyli wraz z rozpoczęciem sezonu jesienno-zimowego. Nowoczesna wentylacja jest jednym z istotnych elementów modernizacji energetycznej budynków.

Andrzej Guła, NCBR, Krakowski Alarm Smogowy

Będziemy świadkami przebudowy elementów całej gospodarki. Jak dotąd cała nasza cywilizacja, cały jej rozwój opierał się na paliwach kopalnych. To energia z węgla, ropy i gazu od 200 lat napędza rewolucję przemysłową. Tyle tylko, że już od przynajmniej kilkudziesięciu lat wiemy o tym, że ten silnik gospodarki negatywnie wpływa na środowisko. A to z kolei negatywnie wpływa na jakość naszego życia, w tym na nasze zdrowie. Chcąc to zmienić, musimy się skupić na energii, transporcie i produkcji żywności. Mówiąc energii, mam na myśli nie tylko jej produkcję, ale także jej oszczędzanie. Posłuchajcie, jaka technologia równocześnie oszczędza energię i poprawia jakość powietrza.

Przedsięwzięcie NCBR pod nazwą „Wentylacja dla szkół i domów” finansowane jest ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego.

Przeczytaj także: Budownictwo efektywne energetycznie i erocesowo

Zobacz również

Podcasty NTL