Wentylacja dla szkół i domów

M.
22.12.2021
Przewidywany czas: 3 min

O wpływie naszej działalności na stan środowiska naturalnego można usłyszeć z wielu stron, ale gdy podczas rozmowy pada pytanie o szczegóły, najczęściej w tym kontekście słyszę o zmianach klimatu, a gdy rozmowa schodzi na to, co można zrobić, by nasz wpływ był jak najmniejszy, w zasadzie jedyna odpowiedź brzmi: przestać spalać węgiel.

Spalanie nie tylko węgla, ale także innych paliw kopalnych, rzeczywiście powoduje konkretne szkody. Ale na otoczenie, na środowisko wpływamy na wiele różnych sposobów. Siłą rzeczy, jeżeli chcemy nasz wpływ na środowisko zmniejszyć, musimy działać w wielu różnych miejscach. Narodowe Centrum Badań i Rozwoju realizuje osiem dużych naukowo-technicznych przedsięwzięć, które, o ile zostaną wprowadzone w życie, pomogą realizować Green Deal w Polsce.

Green Deal, czyli Europejski Zielony Ład. Efektywne Energetycznie Budownictwo, Oczyszczalnia Przyszłości, Domowa Retencja, Elektrociepłownia Przyszłości, Nowoczesne Innowacyjne Biogazownie, Magazynowanie Ciepła i Chłodu oraz Magazynowanie Energii Elektrycznej. W tym odcinku chcę jednak opowiedzieć o wsparciu projektu Wentylacja Szkół i Domów, który finansowany jest ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego.

Spalanie nie tylko węgla, ale także innych paliw kopalnych, rzeczywiście powoduje konkretne szkody. Ale na otoczenie, na środowisko wpływamy na wiele różnych sposobów. Siłą rzeczy, jeżeli chcemy nasz wpływ na środowisko zmniejszyć, musimy działać w wielu różnych miejscach. Narodowe Centrum Badań i Rozwoju realizuje osiem dużych naukowo-technicznych przedsięwzięć, które, o ile zostaną wprowadzone w życie, pomogą realizować Green Deal w Polsce. Green Deal, czyli Europejski Zielony Ład. Efektywne Energetycznie Budownictwo, Oczyszczalnia Przyszłości, Domowa Retencja, Elektrociepłownia Przyszłości, Nowoczesne Innowacyjne Biogazownie, Magazynowanie Ciepła i Chłodu oraz Magazynowanie Energii Elektrycznej. W tym odcinku chcę jednak opowiedzieć o wsparciu projektu Wentylacja Szkół i Domów, który finansowany jest ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego.

Mamy ogromny problem z zanieczyszczeniem powietrza pochodzącym z ogrzewania polskich domów. W Polsce mamy 5 i pół miliona domów jednorodzinnych. Ponad połowa z tych domów to są domy ogrzewane węglem i drewnem. W przeważającej mierze w urządzeniach, które nie spełniają praktycznie żadnych standardów ekologicznych, żadnych norm emisyjnych. I to jest coś, co składa się na problem smogu, z którym mamy do czynienia w każdym sezonie grzewczym, czyli wraz z rozpoczęciem sezonu jesienno-zimowego.

Andrzej Guła, Krakowski Alarm Smogowy

Będziemy świadkami przebudowy elementów całej gospodarki. Jak dotąd cała nasza cywilizacja, cały jej rozwój opierał się na paliwach kopalnych. To energia z węgla, ropy i gazu od dwustu lat napędza rewolucję przemysłową. Tyle tylko, że już od przynajmniej kilkudziesięciu lat wiemy o tym, że ten silnik gospodarki negatywnie wpływa na środowisko. A to z kolei negatywnie wpływa na jakość naszego życia, w tym na nasze zdrowie. Chcąc to zmienić, musimy się skupić na energii transporcie i produkcji żywności. Mówiąc energii, mam na myśli nie tylko jej produkcję, ale także jej oszczędzanie.

Przeczytaj także: Budownictwo Efektywne Energetycznie i Procesowo

Zobacz również

Podcasty NTL