Wysyłamy tajną wiadomość

Agnieszka Ochman
A. Ochman
15.02.2022

Chcecie przekazać tajny list? Napiszcie go… mlekiem! Treść wiadomości zapiszcie na kartce. Nic nie widać, prawda? Prosty trik pozwoli odczytać zapis. Poznajcie go!

Co trzeba przygotować?

  • mleko z laktozą (w szklance lub misce)
  • pędzelek
  • białą kartkę
  • świeczkę
  • zapałki lub zapalniczkę
sekretny list

Jak przeprowadzić eksperyment?

Sekretnego tuszu wcale nie musicie szukać w sklepie z akcesoriami dla magików. Znajdziecie go we własnej lodówce! Tak, tak, mlekiem możecie napisać sekretny list. Ważne, żeby zawierało laktozę. Jak to zrobić?

Weźcie do ręki ulubiony pędzelek i zapiszcie nim na kartce wiadomość (im cieńsza końcówka, tym łatwiej będzie się nim „pisało”). Gdy skończycie, poczekajcie aż kartka wyschnie i przekażcie ją wybranej osobie. Jak może ją odczytać?

Treść sekretnego listu będzie niewidoczna aż do momentu podgrzania go. Jeśli jesteście młodymi naukowcami, pamiętacie, że w tej części eksperymentu niezbędna jest obecność osoby dorosłej. Z pomocą rodziców zapalcie świeczkę i umieśćcie nad nią kartkę. Uważajcie na odległość listu od płomienia, aby nie doszło do pożaru.

Po chwili cukier zawarty w mleku skarmelizuje się pod wpływem ciepła i na kartce ukażą się napisane słowa. W ten sposób możecie przekazywać sekretne listy, ale koniecznie pamiętajcie, żeby samemu nie zapalać w domu świeczki!

Agnieszka Ochman
Autor

Agnieszka Ochman

Już ponad 10 lat jestem związana z pracą słowem. Pisałam w mediach lokalnych, regionalnych oraz zajmowałam się copywritingiem. W Nauka. To Lubię mam przyjemność prowadzić projekty specjalne. Po godzinach jestem fanką fotografii lifestylowej.
Zobacz również

Podcasty NTL