Politechnika Gdańska będzie mierzyć zanieczyszczenie światłem

Redakcja NTL
NTL
27.07.2021
Przewidywany czas: 2 min

Sukces gdańskiej uczelni technicznej, która jako pierwsza w Polsce dołączyła do międzynarodowej sieci pomiaru jasności nieba Globe at Night – Sky Brightness Monitoring Network. Sieć składa się z 64 czujników do długoterminowego monitoringu, które umieszczone zostały w 19 krajach.

Wesprzyj zrzutkę Nauka. To Lubię

Globe at Night to międzynarodowa kampania, która opiera się na nauce obywatelskiej (citizen science). Celem przedsięwzięcia jest uświadamianie ludzi, czym jest jest zanieczyszczenie światłem oraz jaki ma ono wpływ na człowieka i środowisko naturalne.

W akcji mogą brać udział amatorzy, którzy prowadzą badania jasności otoczenia nocą z pomocą smartfonów. W efekcie od 2006 roku ochotnicy wykonali 185 tys. pomiarów na terenie 180 krajów.

Elementem kampanii informacyjnej jest sieć Globe at Night – Sky Brightness Monitoring Network (GaN-MN), która opiera się na pomiarach dokonywanych z pomocą profesjonalnych czujników.

Politechnika Gdańska dołącza do projektu

Teraz, w dużej mierze dzięki zaangażowaniu grupy badawczej ILLUME działającej w ramach Centrum EkoTech, do przedsięwzięcia, jako pierwsza placówka naukowa w Polsce, dołączyła Politechnika Gdańska. Czujnik, który będzie dokonywał pomiarów zamontowano na dachu jednego z wysokich budynków uczelni. Pomiar jasności nieba będzie wykonywany non stop na terenie kampusu uczelni, a dzięki połączeniu z siecią dostęp do danych będzie możliwy ze wszystkich czujników umieszczonych w różnych krajach.

Pomysł po stronie PG zainicjowała i wczesne rozmowy prowadziła dr inż. arch. Karolina Zielińska-Dąbkowska z Wydziału Architektury, natomiast dr inż. Katarzyna Bobkowska z Wydziału Inżynierii Lądowej i Środowiska nadzorowała dalsze prace związane m.in. z uruchomieniem czujnika i dołączeniem do sieci.

Politechnika Gdańska prowadzi także badania zmian jasności nieba w ramach grantu: „Innowacyjna metoda monitorowania zanieczyszczenia światłem sztucznym w środowisku naturalnym i zurbanizowanym z wykorzystaniem bezzałogowych platform latających (dronów)” finansowanego w ramach programu Argentum Triggering Research Grants, pod kierownictwem dr inż. Katarzyny Bobkowskiej.

Więcej informacji na stronie:

https://pg.edu.pl/aktualnosci/2021-07/politechnika-gdanska-dolaczyla-do-miedzynarodowej-sieci-pomiaru-jasnosci-nieba

http://globeatnight-network.org/index.html

Źródło: naukawpolsce.pap.pl

Zobacz również

Podcasty NTL