Ikona strony Nauka To Lubię

Rękawica tłumacząca język migowy ułatwi komunikację z osobami niemymi

język migowy

Pierwsze wzmianki o języku migowym sięgają XIX wieku. Jednak upływ lat nie wpływa na jego popularność. Chociaż wiele osób słyszało o nim, niewiele go zna i potrafi się nim posługiwać. Bariera komunikacyjna wciąż więc pozostaje. Sytuację tę postanowili zmienić polscy uczniowie.

Potrzeba jest matką wynalazków

Sensoryczny Tłumacz Języka Migowego (w skrócie STJM) – tak dokładnie nazywa się wynalazek młodych naukowców. Wymyślili i stworzyli go uczniowie drugiej klasy Akademickiego Liceum Ogólnokształcącego Politechniki Białostockiej – Ewa Karp, Jakub Kokoszkiewicz, Paweł Buczyński, Konrad Olifier i Michał Łukaszuk. Prace nad wynalazkiem uczniowie rozpoczęli we wrześniu 2021 roku podczas szkolnych zajęć z robotyki.

STJM to rękawica tłumacząca język migowy. Została skonstruowana w taki sposób, aby pozwolić na płynną komunikację między osobami migającymi i tymi, które języka migowego nie znają. Co skłoniło młodych naukowców do pracy nad tak oryginalnym projektem? Okazuje się, że początek STJM dała życiowa sytuacja, która przytrafiła się mamie jednego z uczniów, która jest policjantką. Podczas interwencji z udziałem osoby niemej, mimo przeszkolenia z podstaw migania, wspólne zrozumienie okazało się trudne.

Zdaniem uczniów urządzenie może znaleźć zastosowanie właśnie podczas interwencji służb ratowniczych, ale też przy nauce języka migowego.

fot. Piotr Awramiuk/Politechnika I naukawpolsce.pap.pl

Jak działa rękawica tłumacząca język migowy?

Uczniowski wynalazek ułatwia komunikację. Rękawicę zakłada osoba, która miga. Urządzenie działa dzięki czujnikom zbierającym informacje o ułożeniu poszczególnych palców oraz całej dłoni. Zgromadzone dane są interpretowane i następnie zamieniane na alfabet migowy. Gdy sprzęt ostatecznie rozpozna litery pokazywane przez migającą osobę, wysyła je do telefonu współrozmówcy, gdzie są wyświetlane w aplikacji stworzonej przez młodych naukowców z Białegostoku.

Uczniowie planują zbudowanie drugiej rękawicy, aby można było migać pełne wyrazy (przy użyciu dwóch rąk).

Zobacz też: Leczenie depresji z pomocą aplikacji – start-up Calmsie

Źródło: naukawpolsce.pap.pl

Exit mobile version