Jak pomóc w przypadku FOMO?

Agnieszka Ochman
A. Ochman
18.10.2021
Przewidywany czas: 3 min

Młodzież coraz chętniej przenosi swoje życie do internetu. Wielu nastolatków ma potrzebę korzystania z sieci silniejszą, niż bycia „tu i teraz”. Sprzyjają temu głównie dwa czynniki – szybki rozwój technologii i pandemiczne obostrzenia. FOMO to realny problem, na który warto dobrze zareagować.

Spis treści

  1. Czas dzieci w sieci się wydłuża
  2. FOMO – jak rozpoznać i pomagać

Czas dzieci w sieci się wydłuża

Z najnowszego badania „Nastolatki 3.0” wynika, że co dziesiąty młody użytkownik internetu jest aktywny w sieci ponad osiem godzin dziennie. Co piąty spędza tyle samo czasu online w weekendy. W okresie edukacji zdalnej, niektórzy badani korzystali z urządzenia cyfrowego średnio nawet ok. 12 godzin dziennie. Tak wysokie wyniki budzą obawę rodziców, nauczycieli oraz samych nastolatków.

Godziny spędzane przed ekranem czy z telefonem w ręce nie pozostają bez wpływu na młodzież. Ciągłe bycie online może przysparzać kłopotów z nauką, radzeniem sobie z emocjami czy wywiązywaniem się z codziennych obowiązków. Coraz głośniej mówi się także o FOMO, czyli lęku przed odłączeniem, wypadnięciem z obiegu. Osoby, których dotyczy to zjawisko, obawiają się, że coś istotnego umknie im, kiedy będą offline.

Jak się okazuje, problem przestaje być niewielki. Już 14% polskich nastolatków charakteryzuje się wysokim poziomem FOMO, a kolejne 67% doświadcza go w średnim nasileniu. Z badań wynika też, że w grupie młodych ludzi w wieku 15–19 lat wysokiego i średniego poziomu FOMO doświadcza aż… 94%. Problem oczywiście nie dotyczy wyłącznie najmłodszych. Może wystąpić niezależnie od wieku. Jednak to najmłodsi są na niego najbardziej narażeni.

Więcej o FOMO przeczytasz TUTAJ

fomo

FOMO – jak rozpoznać i pomagać

Intensywne używanie telefonu czy ciągłe korzystanie z sieci nie musi od razu oznaczać nadużywania technologii. Jak więc rozpoznać FOMO i dostrzec symptomy uzależnienia? Zwróć uwagę na to, co się dzieje, gdy nagle zabraknie dostępu do internetu. Osoby doświadczające lęku przed odłączeniem w takiej sytuacji najczęściej nie potrafią zapanować nad emocjami. Są rozdrażnione, skarżą się na poczucie pustki i nudy. W skrajnych przypadkach występuje także panika i pojawia się agresja. Do ukojenia czasem wystarczy im bezwiedne przeglądanie profili w mediach społecznościowych.

Dlaczego o FOMO mówi się w kontekście problemu? Lęk powoduje coraz większe zatracenie się w wirtualnym świecie, kosztem znajomości, hobby czy przyjaźni. Gdy do późnych godzin wieczornych czas poświęcany jest na przeglądanie sieci, brakuje go na naukę i sen. Nastolatkowie często korzystają też z telefonu w sytuacjach nieodpowiednich, na przykład przechodząc przez ulicę.

Jak radzić sobie z FOMO? Warto podjąć wielotorowe działania. Istotne jest zarówno wsparcie w szkole, jak i w domu. Dobrze zachęcać młodzież do samodzielnego monitorowania czasu aktywności w sieci i wyciągania wniosków z otrzymanych raportów. Sprawdzi się także metoda małych kroczków i grupowe wyzwania. Inne cenne wskazówki, jak pomóc dziecku z objawami FOMO, znajdziesz w poradniku „FOMO i problemowe używanie internetu” oraz webinarze (do zobaczenia TUTAJ), które powstały w ramach cyklu „Bezpieczni w sieci z OSE”

Agnieszka Ochman
Autor

Agnieszka Ochman

Już ponad 10 lat jestem związana z pracą słowem. Pisałam w mediach lokalnych, regionalnych oraz zajmowałam się copywritingiem. W Nauka. To Lubię mam przyjemność prowadzić projekty specjalne. Po godzinach jestem fanką fotografii lifestylowej.
Zobacz również

Podcasty NTL