Witaj!
Nazywam się Tomasz Rożek.

Jestem fizykiem, dziennikarzem naukowym i założycielem Fundacji Nauka. To Lubię. Na co dzień zajmuję się popularyzacją nauki.

Dr Tomasz Rożek

O mnie

Spora część mojego życia to tzw. seria fortunnych zdarzeń. Chciałem zostać lekarzem, a zostałem fizykiem. Pojechałem zwiedzać Wiedeń, a poznałem żonę. Chciałem robić doktorat i wyjechałem na prawie 4 lata do największego centrum naukowego w Europie. Chcieliśmy powiększyć rodzinę i urodziły się bliźniaki. W końcu wróciliśmy z emigracji, żebym mógł zostać naukowcem, a zostałem dziennikarzem.

Z wykształcenia i zawodu

Z wykształcenia jestem fizykiem, ale z zawodu dziennikarzem naukowym. Doktorat zrobiłem z nauk fizycznych (o specjalności fizyka jądrowa) na Wydziale Matematyki, Fizyki i Chemii Uniwersytetu Śląskiego oraz w instytucie Forschungszentrum w Jülich.

Jestem laureatem wielu nagród dziennikarskich i na co dzień kieruję działem naukowym w tygodniku Gość Niedzielny.

Prowadzę warsztaty, wykłady i… Fundację Nauka. To Lubię, której misją jest popularyzacja nauki i nowych technologii zarówno wśród dorosłych, jak i dzieci oraz nauka krytycznego myślenia.

Współpracuję lub współpracowałem z wieloma mediami m.in.: z redakcjami: Pytanie na Śniadanie, Teleexpress, Dzień Dobry TVN, Wiedzą i Życiem, magazynem National Geographic, Gazetą Wyborczą, Rzeczpospolitą, magazynem Focus. Byłem autorem oraz prowadzącym program Sonda2 w TVP2. oraz programów radiowych: „Pytania z kosmosu” oraz Klub Trójki, a obecnie prowadzę w Radio 357 program „Pytania z Księżyca”.

Działalność wydawnicza

Piszę nie tylko dla periodyków. Moja pierwsza książka „Nauka – po prostu. Wywiady z wybitnymi” (2011, Demart) została uznana za najlepszą książkę popularno-naukową sezonu 2010-2011. W 2012 roku napisałem „Nauka – to lubię. Od ziarnka piasku do gwiazd” (WAB). W 2014 roku ukazała się moja książka „Kosmos” (WAB). W 2015 roku ukazał się „Człowiek” (WAB). To dwie części pop-naukowej trylogii. W trzeciej części opiszę mikrokosmos.

W 2021 roku ukazała się moja pierwsza książka wydana przez Fundację Nauka. To Lubię pt. „Akademia Superbohaterów”, która opisuje życiorysy i odkrycia polskich, często mało znanych, wybitnych naukowców.
W 2022 roku wydałem książkę „Jak działa człowiek?” – pięknie ilustrowany przewodnik po ludzkim ciele, napisany z myślą o dzieciach. Jego wartościowym uzupełnieniem jest książka „Tak działa człowiek” autorstwa Anny Leszczyńskiej-Rożek.


Social media

Śledź mnie


Wybrane projekty

Akademia Superbohaterów

To mój autorski projekt, który realizuję w Fundacji Nauka. To Lubię. Akademia Superbohaterów promuje wybitnych polskich, często zapomnianych naukowców, którzy odmienili oblicze światowej nauki. W ramach projektu powstała gra i książka.

SmartCity

Od lat mówi się więc o tym, że metropolie mają stać się smart. Co to tak naprawdę oznacza? W cyklu Porozmawiajmy o smart city opowiadam o sieci 5G, samochodach autonomicznych, elektromobilności i paliwie wodorowym.

Między nami jest chemia

To dwusezonowy projekt, w ramach którego przeprowadziłem kilkadziesiąt fascynujących eksperymentów chemicznych. Partnerem cyklu jest firma Sythos.

Jak działa człowiek?

Jak działa człowiek to edukacyjny cykl video, który powstał wraz z Uniwersytetem Medycznym w Łodzi. Tłumaczę w nim w prosty sposób zagadnienia z zakresu anatomii człowieka. Cykl doczekał się również w pełni animowanej wersji na kanał Nauka. To Lubię Junior.

Nauka. Sprawdzam To

W czasach, w których fake newsy to prawdziwa plaga, potrzeba jeszcze więcej materiałów, które dostarczać będą wiarygodnych informacji. Projekt Nauka. Sprawdzam To powstał dzięki wsparciu Mecenasów Nauka. To Lubię w ramach zrzutki. W materiałach tych obalam naukowe fake newsy i staram się tłumaczyć zdarzenia i zjawiska w możliwie najprostszy sposób.

Elektrociepłownia przyszłosci

8 Przedsięwzięć NCBR

Wraz z Narodowym Centrum Badań i Rozwoju przygotowałem cykl materiałów video, które mówią na temat jednego z programów, który ma wspomóc działania proekologiczne, czyli europejskiego Green Deal’u (Zielony Ład).

Wywiady, których udzieliłem

Tomasz Rożek: ciekawość świata mamy zapisaną w genach [PAP/Nauka w Polsce]

Fundacja Nauka. To Lubię, założona przeze mnie w 2020 roku, została wyróżniona przez kapitułę 17. edycji konkursu Popularyzator Nauki. 

Chipy, 5G i zmyślona pandemia. Dlaczego przegrywamy z fake newsami? [Radio Zet]

W Radiu Zet rozmawiałem na temat fake newsów i tego, jak ważne jest, by młode osoby miały odpowiednie narzędzia do tego, by je szybko demaskować.

Rożek u Rosiaka

Polscy naukowcy dokonywali rewolucji w nauce. Dlaczego nic o nich nie wiemy? [Deon]

Jak wiele wiemy o polskich i naukowcach i ich odkryciach na przestrzeni wieków? Niewiele. I o tym między innymi jest ten wywiad, którego udzieliłem serwisowi Deon.pl

Rożek u Rosiaka

Tomasz Rożek o bolączkach polskiej edukacji. „System nie działa”[ONET]

W Onecie rozmawiałem na temat naszego systemu edukacji i tego, jak pilne i konieczne są natychmiastowe zmiany na tej płaszczyźnie.

Tomasz Rożek

Dr Rożek: Dane pokazują, że liczba ekstremalnych zdarzeń pogodowych po prostu się zwiększa [Rmf24]

Nietypowe i ekstremalne zjawiska atmosferyczne coraz częstsze? Zmiany klimatu to nie mit. Rozmowa z Tomaszem Terlikowskim w Rmf24.

Doktor Tomasz Rożek o groźbie wybuchu wojny atomowej i katastrofie klimatycznej [VIVA]

Czy fotowoltaika jest w stanie zastąpić energię węglową? W jakim stopniu ocieplenie klimatu dotyczy Europy? Co możemy zrobić, by ustrzec świat przed samozagładą?

Tomasz Rożek

Putin straszy paraliżem ISS. Tomasz Rożek weryfikuje „kosmiczne” kłamstwa Rosji [Komputer Świat]

Rosja po nałożeniu na nią licznych sankcji w związku z atakiem na Ukrainę, regularnie odgraża się Zachodowi. Czy ich groźby mają jakiekolwiek podstawy?

Tomasz Rożek: Polska szkoła nie uczy tego, czego powinna. Zgodziliśmy się na dziadostwo [ŚLĄZAK]

O tym, czego powinna uczyć polska szkoła, dlaczego tego nie robi, gdzie upatrywać nadziei na zmiany i jaka w tym wszystkim jest dziś rola nauczycieli

Ziemię łatwiej
zrozumieć z kosmosu
[Magazyn w podróży]

Ciekawość do świata wyniósł z domu rodzinnego, narzędzia i metodologię do szukania odpowiedzi dały nauki ścisłe. Tomasz Rożek żadnego pytania się nie boi.

Tomasz Rożek

Polski sektor kosmiczny jest jednym z najszybciej rozwijających się [PODCAST w Dziennik Gazeta Prawna]

Dr Tomasz Rożek w HLAG ma podzielić się swoją wieloletnią wiedzą i doświadczeniem związanym z komunikacją naukową i edukacją o kosmosie. 


Wydarzenia z moim udziałem

20 lecie Dobrych Programów

Gala z okazji 20-lecia Dobrych Programów

Zostałem gościem specjalnym gali 20-lecia Dobrych Programów. Z Przemysławem Jankowskim rozmawiałem o technologii – jak się zmieniała przez ostatnie 20 lat i jak może się zmieniać w kolejnych.


Konferencji „Relacje. Człowiek a technologie” Fundacji Orange

Podczas tego wydarzenia miałem przyjemność poopowiadać nauczycielom i nauczycielkom o sztucznej inteligencji.

(11.2021)