550. urodziny Mikołaja Kopernika

M.
19.02.2023

Kim był Mikołaj Kopernik? To polski astronom, który stworzył wywrotową teorię. Mówi się, że „wstrzymał Słońce, ruszył Ziemię”. A czym jeszcze zajmował się Mikołaj Kopernik?

Edukacja Mikołaja Kopernika

Mikołaj Kopernik urodził się w Toruniu, ale na studia wyjechał najpierw do Krakowa, a później do Włoch – do Padwy. Tam studiował najpierw prawo, a później medycynę. Astronomią zajmował się „po godzinach” i w cale nie miał na to zbyt wiele czasu. Pełnił bowiem w międzyczasie wiele ważnych funkcji: był sekretarzem, tłumaczem, księgowym, lekarzem, kartografem… Sporo tego!

To Ci się spodoba: Eksperymenty, które możesz wykonać w domu

Kopernik – miłość do astronomii

Mikołaj jednak w sercu miał astronomię i bacznie obserwował niebo. Żeby jednak móc dokonać swojego odkrycia potrzebował sprzętu astronomicznego. Wyobraźcie sobie, że Kopernik był również świetnym konstruktorem i samodzielnie wykonał wszystkie instrumenty do pomiaru nieba!

Czego dokonał Mikołaj Kopernik?

Swoje odkrycia spisał w dziele swego życia, w dziele całej epoki! „O obrotach ciał niebieskich” to właśnie książka, w której Mikołaj opisał, że to nie Ziemia znajduje się w centrum Wszechświata, a Słońce i to Ziemia i inne planety krążą wokół niego.

Zobacz też: Serial o kosmicznej Sondzie

Zobacz również

Podcasty NTL