Mieszamy kolory

Agnieszka Ochman
A. Ochman
01.11.2021
Przewidywany czas: 2 min

Zielony, fioletowy, pomarańczowy i wiele innych kolorów, które lubicie, powstają z wymieszania, w odpowiednich proporcjach, zaledwie trzech podstawowych barw: żółtej, czerwonej i niebieskiej. Na pewno nie raz już widzieliście, jak Wasze farbki łączą się, a pędzel maluje piękne odcienie. Wiecie, że kolory można też wymieszać w inny sposób? Pokażę Wam prosty eksperyment!

Kolory w białym świetle

Tęcza to prosty dowód na to, że białe światło ma kolory. Dokładnie rzecz ujmując jest ona mieszaniną światła różnokolorowego. Łatwo możecie to sprawdzić rozkładając światło na części składowe. Potrzebujecie do tego pryzmatu, ostro ściętego kawałka szkła lub kropelek wody. W ten sposób możecie zaobserwować nie tylko tęczę na niebie, ale też na stole, gdy światło wpada do szklanki z wodą.

Jeśli białe światło można rozłożyć na różne kolory to czy da się przeprowadzić odwrotną operację? Czy można wymieszać różne barwy i w ten sposób otrzymać biały kolor? Z farbkami łączonymi na kartce, podczas tworzenia pracy plastycznej, ten eksperyment się nie powiedzie. Mieszając różne kolory otrzymacie szarą, brązową lub czarną masę. A ze światłem? Sprawdźmy! 

Co będzie potrzebne?

Do przeprowadzenia eksperymentu przygotujcie:

  • biały karton lub kartkę z bloku technicznego
  • linijkę
  • nożyczki
  • farby lub kredki
  • mikser, wiertarkę albo ołówek

Jak przeprowadzić eksperyment?

Najpierw z białego kartonu wytnijcie koło. Może być wielkości talerzyka – najłatwiej będzie Wam go odrysować. Potem podzielcie koło na siedem równych części. Jeśli nie macie pod ręką linijki, trzy razy złóżcie wyciętą kartkę na pół. Po rozłożeniu otrzymacie idealny podział na osiem części.

Co dalej? Każdą część dokładnie pomalujcie lub pokolorujcie w następujące kolory: czerwony, fioletowy, granatowy, błękitny, zielony, żółty i pomarańczowy. Wbijając i przyklejając w sam środek koła ostro zakończony ołówek możecie zrobić kolorowego bączka. Eksperyment uda się też, gdy przykleicie tarczę do łopatki miksera lub przymocujecie do wiertarki (w tych przypadkach poproście o pomoc dorosłego)

Jaki kolor widzicie? 

Miłej zabawy! 

Agnieszka Ochman
Autor

Agnieszka Ochman

Już ponad 10 lat jestem związana z pracą słowem. Pisałam w mediach lokalnych, regionalnych oraz zajmowałam się copywritingiem. W Nauka. To Lubię mam przyjemność prowadzić projekty specjalne. Po godzinach jestem fanką fotografii lifestylowej.
Zobacz również

Podcasty NTL