Skąd wziął się Księżyc?

Agnieszka Ochman
A. Ochman
05.07.2023

Czasem kształtem przypomina rogalik, a czasem świeci tak jasno, że nie potrzeba włączać w nocy latarki. Jeszcze innym razem nie widać go wcale. Nasz jedyny naturalny satelita codziennie „pokazuje się” nam w innej odsłonie. Dlaczego znajduje się nad naszymi głowami? Skąd wziął się Księżyc?

Wyjątkowy obiekt

Księżyc jest skalistym ciałem niebieskim, krążącym wokół Ziemi. Jego powierzchnię pokrywają kratery i dziury, powstałe w wyniku uderzeń asteroid, meteorytów oraz komet. Ma bardzo cienką i rzadką atmosferę, nazywaną przez naukowców egzosferą. Nie są to warunki, w których można oddychać.

Księżyc to nasz jedyny naturalny satelita i jedyne miejsce we wszechświecie poza Ziemią, na którym stanęła ludzka stopa. Będąc dokładnym to stopy 12 astronautów. Skąd wziął się Księżyc?

Odpowiedź na to pytanie, zadane przede wszystkim przez ciekawe świata dzieci, znajdziecie w filmie.

Zabawa z Księżycem w tle – do pobrania i wydruku

Do odcinka o tym, skąd wziął się Księżyc, przygotowaliśmy kilka łamigłówek dla dzieci z kosmicznym motywem, znanym z naszej serii książek „Jak działa kosmos”. Znajdziecie w nich szlaczki, zadania wymagające liczenia czy też sudoku dla najmłodszych. Mamy nadzieję, że Wasze dzieci rozwiążą je z przyjemnością i bez większych trudności.

Aby dostać plik z zadaniami dla dzieci, zapiszcie się do naszego newslettera 👇

Agnieszka Ochman
Autor

Agnieszka Ochman

Już ponad 10 lat jestem związana z pracą słowem. Pisałam w mediach lokalnych, regionalnych oraz zajmowałam się copywritingiem. W Nauka. To Lubię mam przyjemność prowadzić projekty specjalne. Po godzinach jestem fanką fotografii lifestylowej.
Zobacz również

Podcasty NTL