Wyjątkowa lekcja muzyki z NTL i pomelody: Jak powstaje dźwięk?

Agnieszka Ochman
A. Ochman
10.11.2023

Gdy połączysz Tomka Rożka z Nauka. To Lubię Junior z Anią Weber, specjalistką od dziecięcych melodii z pomelody, to powstanie wartościowa i pełna wiedzy seria o słuchu i muzyce, okraszona fantastycznymi dźwiękami oraz miłymi dla oka animacjami. Skąd to wiemy? Bo właśnie to zrobiliśmy! Efekt tego połączenia już możecie oglądać na YouTube!

Witaj w świecie dźwięków

Czym właściwie jest dźwięk? Z czego zrobiony jest grzmot, śpiew ptaka w parku, kołysanka, którą śpiewa mama albo alarm budzika, który budzi nas rano? Te zagadki przed młodymi widzami odkrywa Tomasz Rożek z Nauka. To Lubię oraz specjalistka od edukacji muzycznej dzieci Anna Weber z pomelody. Nowa seria to 3 odcinkowa lekcja muzyki u najlepszych nauczycieli.

Jak powstaje dźwięk?

Co się stanie, gdy wrzucimy kamień do jeziora? Od miejsca, w którym wrzuciliśmy kamień, po tafli wody zaczną rozchodzić się okrągłe fale. Dokładnie takie, jak te, przez które przeskakujecie, kiedy jesteście na wakacjach nad morzem. Ale co wspólnego mają fale na tafli wody i muzyka? Otóż tak najłatwiej wytłumaczyć, jak powstaje dźwięk.

Dźwięk zachowuje się podobnie do fal. Z jedną różnicą. Tak jak na tafli jeziora fale tworzy na przykład wrzucony do wody kamień, tak fale dźwiękowe tworzy w powietrzu np. drgający głośnik lub struna gitary.

dziecko muzyka

Pomelody i NTL – możliwości jakie daje muzyka

Łącząc ze sobą kilka dźwięków, możecie stworzyć piękną muzykę. Jaki nadacie jej charakter? O tym, jak wiele możliwości dają tak podstawowe wartości dźwięku jak barwa, natężenie i artykulacja opowiada Anna Weber – ekspertka od edukacji muzycznej dzieci.

Ania od lat pisze i komponuje wartościowe utwory dla najmłodszych. Jest ekspertką w tej dziedzinie, stawia na rozwój przez sztukę i dba o to, by wartościowa muzyka towarzyszyła dzieciom od najmłodszych lat. W jej piosenkach i aranżacjach nie ma miejsca na banał czy dźwięki, które chociaż podobają się małym odbiorcom, rodziców przyprawiają o ból głowy. Wraz z zespołem pomelody tworzy piękną i wartościową muzykę dla dzieci, która podoba się dorosłym.

Taki duet się nie zdarza, ale my nie znamy słowa „niemożliwe”

„Jak powstaje dźwięk?” to pierwszy odcinek z miniserii o słuchu i muzyce, która powstała we współpracy Nauka. To Lubię Junior z pomelody. Dzielimy się wiedzą, ale też wartościową muzyką. W tle możecie usłyszeć ścieżkę dźwiękową przygotowaną właśnie przez pomelody. Animacje to też ich dzieło.

Agnieszka Ochman
Autor

Agnieszka Ochman

Już ponad 10 lat jestem związana z pracą słowem. Pisałam w mediach lokalnych, regionalnych oraz zajmowałam się copywritingiem. W Nauka. To Lubię mam przyjemność prowadzić projekty specjalne. Po godzinach jestem fanką fotografii lifestylowej.
Zobacz również

Podcasty NTL