Słuchanie ulubionej muzyki sprawia przyjemność. Zdaniem naukowców dzieje się tak dlatego, że gdy dźwięki dochodzą do naszych uszu, w mózgu uwalnia się dopamina. To właśnie też dzięki niej przyjemność sprawia nam jedzenie ulubionych potraw. Ale czy muzykę można zobaczyć?
Spis treści
Jak zobaczyć dźwięk?
Znając nuty, możecie zamienić je na muzykę śpiewając lub grając na instrumentach. Mając tekst, dołożycie do niej słowa. Ale czy można zobaczyć sam dźwięk? Bezpośrednio nie, choć pośrednio jak najbardziej. Jak to możliwe?
Dźwięk, który dociera do naszych uszu, to drgania powietrza. Ich nie da się dostrzec, bo powietrze jest przezroczyste. Ale można zobaczyć drgania przedmiotów, będących źródłem dźwięku. Gdy drgający kamerton, który służy do strojenia instrumentów, wstawicie do szklanki z wodą, bez trudu zauważycie powstawanie niewielkich fal. Choć drgań kamertonu nasze oko nie jest w stanie zarejestrować, to fale na wodzie już tak. To bardzo proste i szybkie doświadczenie. Czy da się zobaczyć dźwięk jeszcze w jakiś inny sposób? Tak, ale oj, teraz to będzie bardzo hałaśliwy eksperyment. Gotowi?
Co będzie potrzebne?
Do przeprowadzenia tego eksperymentu przygotuj:
- plastikową folię spożywczą
- miskę
- trochę ryżu lub kaszy
- metalowy garnek albo patelnię
- drewnianą łyżkę
Jak przeprowadzić eksperyment?
Najpierw naciągnijcie folię szczelnie na plastikową miskę. Potem nasypcie na nią trochę kaszy albo ryżu. Gotowe? Teraz będzie głośno! Zbliżcie do plastikowej miski metalowy garnek lub patelnię i uderzajcie w nie drewnianą łyżką – z całej siły. Uważajcie, by naczynia się z sobą nie zetknęły.
Co widzicie? Ziarenka ryżu lub kaszy wyspane na folię podskakują? Tak właśnie powinno się stać. Dzieje się tak dlatego, że uderzając w garnek robicie hałas, czyli wprawiacie powietrze otaczające garnek w wibracje. Te dochodzą nie tylko do ucha, lecz także do miski. Fale dźwiękowe powodują, że miska zaczyna wibrować. Wspomniane wibracje wprawiają ryż lub kaszę w ruch.
Miłej zabawy!