Naukowcy już wiedzą, jak szybko eliminować fałszywe wiadomości z mediów społecznościowych

Redakcja NTL
NTL
09.04.2020
Przewidywany czas: 2 min

Nowy model rozprzestrzeniania się konkurujących ze sobą informacji w mediach społecznościowych i w Internecie Rzeczy zaprezentowali naukowcy z North Carolina State University i Army Research Office. Ich odkrycia będzie można zastosować do usuwania fałszywych informacji i zastępowania ich właściwymi w każdej dziedzinie, od cyberbezpieczeństwa po zdrowie publiczne.

„Czy chodzi o Internet Rzeczy (ang. Internet of Things, IoT – system powiązanych ze sobą urządzeń, wymieniających dane) czy o media społecznościowe, istnieje wiele sytuacji, kiedy przeterminowane informacje krążą i mogą powodować problemy, bez względu na to, czy są to stare dane dotyczące bezpieczeństwa czy wprowadzająca w błąd plotka – podkreślił współautor pracy, prof. informatyki z uniwersytetu NC Wenye Wang. – Nasze badanie zawiera nowy model i powiązane z nim analizy, jak zastąpić stare dane nowymi w takich sieciach”.

Jak zaznaczył główny autor publikacji w magazynie „IEEE/ACM Transactions on Networking” Jie Wang, wnioski naukowców mogą być wykorzystane do określenia najlepszych miejsc w takich sieciach do wpuszczenia nowych danych, tak aby stare informacje zostały jak najszybciej wyeliminowane.

W swojej pracy naukowcy pokazują, że wielkość sieci odgrywa znaczącą rolę w tym, jak szybko „dobre” informacje wypierają „złe”. Nie oznacza to jednak, że duża sieć jest lepsza lub gorsza od mniejszej. Szybkość, z jaką właściwe dane się rozprzestrzeniają, jest głównie determinowana strukturą sieci. W sieci o dużej złożoności połączeń informacje mogą rozchodzić się momentalnie. A im większa sieć, tym proces ten jest szybszy.

Z kolei w sieciach, które charakteryzują się ograniczoną liczbą kluczowych węzłów, węzły działają jak wąskie gardła, a w efekcie – im większa jest sieć – tym wolniej nowe dane się szerzą.

Naukowcy opracowali również algorytm, który może być wykorzystany do wskazania punktu, z którego nowe informacje rozchodzą się po sieci najszybciej. „Praktycznie rzecz biorąc, może to zapewnić sieciom IoT usuwanie starych danych tak szybko, jak to możliwe i działanie w oparciu o nowe, dokładne dane” – powiedział Wenye Wang.

Jak dodał, odkrycia odnoszą się też do społeczności w internecie i mogą być wykorzystywane do rozpowszechniania informacji mających znaczenie dla społeczeństwa. Można je wykorzystać do zwalczania dezinformacji w internecie – podkreślił badacz.

 

 

Źródło: www.naukawpolsce.pap.pl

Tagi:
Zobacz również
CERN

Co dał nam CERN?

02.12.2021 4 min czytania

Podcasty NTL