Czy jesteśmy niedostosowani? – NTL poleca

Redakcja NTL
NTL
26.10.2021
Przewidywany czas: 2 min

Jeszcze nie tak dawno człowiek uzbrojony w proste narzędzia polował na mamuty. Dziś stąpa po Księżycu i rozbija atomy. Zmiana jest ogromna. Chociaż nie jest to dostrzegalne gołym okiem, ciągle podlegamy skomplikowanym procesom ewolucji. Czy jesteśmy gotowi na nowoczesność? Naukowiec Adam Hart przekonuje, że ewolucja przygotowała nas do życia w świecie, który… właściwie już nie istnieje. Skąd te wnioski? Przeczytajcie w książce „Niedostosowani. Dlaczego ewolucja nie nadąża”. Publikacja jest nowością od Wydawnictwa Uniwersytetu Jagiellońskiego. Nauka. To Lubię objęła ją swoim patronatem.

Ciekawa hipoteza

Czy wiesz, że zmiana diety człowieka neolitu doprowadziła do stłoczenia zębów, w których pojawiła się próchnica? A wiedziałeś, że mutacja genetyczna, umożliwiająca dorosłym picie mleka bez przykrych dolegliwości, wystąpiła zaledwie 3500 lat temu? Zdaniem brytyjskiego naukowca Adama Harta biologiczne adaptacje często działają na naszą szkodę. Zauważa on, że otyłość jest „spadkiem” po czasach, w których nasi przodkowie nauczyli się gromadzić w organizmie tłuszcz, aby przetrwać okresy głodu. Z kolei stres, który ratował życie na przykład w obliczu ataku niedźwiedzia, może teraz powodować bóle głowy i problemy z sercem.

Niedostosowani. Dlaczego ewolucja nie nadąża?” – książka pod patronatem Nauka. To Lubię

Autor książki „Niedostosowani. Dlaczego ewolucja nie nadąża” przekonuje jednak, że nie wszystko stracone. Jego zdaniem, skuteczne terapie, bazujące na wiedzy o ewolucji, pomogą pozbyć się problemów, które dostaliśmy „w spadku po przodkach”. Być może już wkrótce będziemy lepiej „dostosowani”?

Publikacja Brytyjczyka obrazuje przepaść, jaka pojawiła się między nami – ludźmi żyjącymi w XXI wieku i świecie, który sami wykreowaliśmy – a tymi, którzy żyli we wcześniejszych erach. Ich autor określa jako wysoko rozwinięte zwierzęta, które ewoluowały. To właśnie analiza różnych aspektów życia pozwoliła Adamowi Hartowi wysnuć wniosek, że ewolucja przygotowała nas do życia w rzeczywistości dawno minionej. To sprawia, że rodzimy się niedostosowani do świata i własnych potrzeb.

W publikacji znajdziecie wnikliwe analizy i naukowe obserwacje, opisane w bardzo przystępny sposób. Brzmi interesująco? Książka „Niedostosowani. Dlaczego ewolucja nie nadąża” to nowość od Wydawnictwa Uniwersytetu Jagiellońskiego. Nauka. To Lubię objęła ją swoim patronatem.

O autorze

Kim jest Brytyjczyk, który wysnuł tak śmiałą tezę? Adam Hart jest entomologiem oraz wykładowcą komunikacji naukowej na Uniwersytecie Gloucestershire. Współpracuje ze stacjami telewizyjnymi, dla których realizuje audycje dokumentalno-naukowe. Jest też narratorem programów dokumentalnych. W swoim dorobku ma ponad 100 publikacji naukowych.

Zobacz również

Podcasty NTL