Jak wspólne czytanie kształtuje mózg dziecka? – rozmowa z prof. Markiem Kaczmarzykiem

Tomasz Rożek
T. Rożek
30.11.2022
Nauka To Lubię
Nauka To Lubię
Jak wspólne czytanie kształtuje mózg dziecka? - rozmowa z prof. Markiem Kaczmarzykiem
/

Zdarzenia, o których czytamy, zmieniają nasz mózg mniej więcej tak, jakbyśmy sami uczestniczyli w konkretnej sytuacji. I nie są to domysły czy podejrzenia, ale naukowe fakty. Dzieci poprzez czytanie nabywają różnorodne kompetencje i doświadczenia, bez konieczności zdobywania ich w realnym życiu. Istotne jest nie tylko czytanie, ale i aktywne słuchanie, a do niego dochodzi nawet wtedy, gdy dorosłym wydaje się, że dzieci już śpią. O tym, jaki wpływ na rozwój mózgu dziecka ma czytanie książek już od pierwszych dni życia oraz jakie korzyści dla rozwoju dziecka niesie wspólne czytanie, rozmawiam z prof. Markiem Kaczmarzykiem – biologiem, neurodydaktykiem i memetykiem, specjalistą w zakresie podłoża procesów uczenia się, nauczania i wychowania. Posłuchajcie naszej rozmowy.

Podcast powstał we współpracy z Instytutem Książki, który prowadzi kampanię społeczną „Mała książka – wielki człowiek”, którą bardzo wspieram. Mam nadzieję, że po wysłuchaniu mojej rozmowy z prof. Markiem Kaczmarzykiem jeszcze chętniej będziecie czytać dzieciom. Jeśli szukacie ciekawej książki, odbierzcie Wyprawkę Czytelniczą od Instytutu Książki. Każdy przedszkolak, który przyjdzie z rodzicem do biblioteki, otrzyma w prezencie książkę autorstwa Wojtka Widłaka pt. „Krasnal w Krzywej Czapce”, przygotowaną specjalnie na rzeczy kampanii. Spis wszystkich bibliotek biorących udział w akcji znajdziecie na stronie www.wielki-czlowiek.pl.

Autor

Tomasz Rożek

Z wykształcenia jestem fizykiem, a z zawodu dziennikarzem naukowym. Od lat tworzę markę Nauka. To Lubię, a dodatkowo kieruję działem naukowym w tygodniku Gość Niedzielny i współpracuję z wieloma mediami i redakcjami. Jestem szczęśliwym tatą bliźniaków: Zuzi i Janka oraz mężem Ani.
Zobacz również

Podcasty NTL