Postaw na naukowy prezent na święta

Agnieszka Ochman
A. Ochman
07.12.2023
Przewidywany czas: 3 min

Coś, co będzie praktyczne, nie trafi szybko w kąt i ucieszy obdarowanego – to jedne z najpopularniejszych kryteriów, jakimi kierujemy się wyszukując prezent na święta dla bliskich. Znów masz problem, z wyborem podarunku? W tym roku postaw na wiedzę! Co wybrać? Sprawdź polecenia Nauka. To Lubię.

Schowaj wiedzę pod choinką

Każdemu przyda się dobra książka naukowa. Czy to dziecku, czy dorosłemu. Taka, do której można wrócić nawet po latach, by przypomnieć sobie zapisane zagadnienia, która skłoni do dalszego zadawania pytań i poszerzy wiedzę czytającego. Oczywiście w przyjemny sposób. W końcu dobre produkty popularnonaukowe sprawiają, że zdobywanie wiedzy okazuje się przyjemnością.

Książka naukowa jako prezent na święta to także inwestycja w przyszłość. Szczególnie najmłodszych fanów nauki. Bardzo często to właśnie książka przeczytana w dzieciństwie jest powodem zainteresowanie nauką, ono z kolei zmienia się w pasję i ostatecznie życiowa ścieżkę zawodową.

Naukowy prezent na święta? 5 produktów, które polecamy

1. Książka Akademii Superbohaterów

Czy superbohaterowie mogą istnieć naprawdę? Tak! Udowadnia to Tomasz Rożek, porównując naukowców do superbohaterów. Przyznajcie, że to bardzo trafne porównanie! Drugie, poszerzone wydanie książki to zbiór 38 biografii polskich naukowców i naukowczyń, którzy na przestrzeni wieków dokonywali rzeczy niezwykłych. Każda z opisanych historii prezentuje fakty z życia danego naukowca w taki sposób, że książkę momentami będziesz czytać raczej jak thriller lub kryminał niż zwykle notki biograficzne.

Książkę zamówisz TUTAJ

2. Książka „Odważ się robić wielkie rzeczy”

Kosmos niezmiennie fascynuje pokolenia. Odległy, tajemniczy i niedostępny, ale i pociągający. Kto z nas w dzieciństwie nie spoglądał w rozgwieżdżone niebo i nie zadawał tysiąca pytań o to, dlaczego, kiedy, po co? W życiu chyba każdego dziecka przychodzi ten moment, gdy pojawia się fascynacja tematem kosmosu. A gdyby tak zamarzyć też o pracy w NASA? O tym, jak wygląda codzienność w największej światowej instytucji eksplorującej kosmos, opowiada Artur Chmielewski. W książce poznasz kulisy codziennego funkcjonowania największej na świecie instytucji, która bada wszechświat.

Książkę zamówisz TUTAJ

3. Gra „Pytania z Księżyca”

Pora rozdzielić domowe obowiązki i znów każdy się miga? Załatw to z pomocą nauki i zagraj z bliskimi w przyjemną grę quizową. Liczyć się będzie wiedza. Gra „Pytania z Księżyca” to świetny sposób na to, by wplatać zdobywanie wiedzy o świecie w codzienną rutynę. Wynoszenie śmieci, mycie okien i przygotowywanie posiłków dla całej rodziny nie musi być przecież karą. No chyba, że nie wiesz, czy to prawda, że częste mycie skraca życie albo ile wody może zmieścić się w chmurze. Co wtedy? Wtedy będziesz musiał odpracować swoją niewiedzę i przypadnie Ci wypełnienie któregoś z domowych obowiązków. Na rodzinnych orłów czekają z kolei przywileje. Komu podarujesz taki prezent na święta?

Grę zamówisz TUTAJ

4. Zestaw książek dla dzieci o ciele człowieka

Dzieci + nauka? To musi się równać dobra zabawa. I tak właśnie jest, gdy uczą się bawiąc z zestawem z serii „Jak działa człowiek”. Publikacje zostały połączone w taki sposób, by zdobytą z książki wiedzę można było łatwo utrwalić, kolorując, wykonując różnorodne zadania i rozwiązując łamigłówki.

Książka „Jak działa człowiek?” Tomasza Rożka jest pełnym wiedzy przewodnikiem, który pozwoli ciekawie i w zrozumiały sposób opowiedzieć najmłodszym o funkcjonowaniu ludzkiego ciała. Uzupełnieniem książki jest zeszyt zabaw “Tak działa człowiek”, przygotowany przez Annę Leszczyńską-Rożek, z zadaniami, kolorowankami i jeszcze większą porcją ciekawostek o ciele.

Zestaw zamówisz TUTAJ

5. Książka dla dorosłych pełna intrygujących pytań

Ta książka udowadnia, że nie ma głupich pytań i pokazuje, że świat jest naprawdę fascynujący. Na jej stronach Tomasz Rożek zawarł 80 odpowiedzi na zagwozdki z takich dziedzin, jak: kosmos, przyroda, człowiek i cywilizacja. Czy zastanawialiście się kiedyś dlaczego niektóre szklanki, słoiki lub filiżanki pękają, gdy nalejemy do nich wrzątku? Albo skąd bierze się gęsia skórka? Pewnie nie przyszło Wam do głowy, żeby zapytać o tak oczywistą rzecz jak to, dlaczego w zasadzie woda gasi płomienie?  Tego wszystkiego właśnie dowiecie się po lekturze „Pytań z Księżyca”.

Książkę zamówisz TUTAJ

Agnieszka Ochman
Autor

Agnieszka Ochman

Już ponad 10 lat jestem związana z pracą słowem. Pisałam w mediach lokalnych, regionalnych oraz zajmowałam się copywritingiem. W Nauka. To Lubię mam przyjemność prowadzić projekty specjalne. Po godzinach jestem fanką fotografii lifestylowej.
Zobacz również

Podcasty NTL