Sonda ATLAS ma pomóc w walce z globalnym ociepleniem
W naszym programie grantowym wsparliśmy już kilka drużyn, biorących udział w CanSat. Jedną z nich jest Capyllite – pięcioosobowa drużyna licealistów z Warszawy.
Spis treści
Młodzi z misją
CanSat to konkurs organizowany przez Europejską Agencję Kosmiczną, zapewne bardzo dobrze już znany naszym stałym Czytelnikom. Biorące w nim udział drużyny, mają skonstruować sondę wielkości puszki po napoju gazowanym, która wykona konkretne zadania. Jako Fundacja wiele teamów wspieramy podczas międzynarodowej rywalizacji. Niedawno beneficjentami naszego programu grantowego została grupa Capyllite.
Uczniów połączyła pasja do nauki, chociaż każde z nich fascynuje inna dziedzina. Yana interesuje się psychologią i muzyką, Maćka pasjonują modele 3D i obróbka drewna, Kacpra giełda i windsurfing, Michała – cyberbezpieczeństwo i sztuczna inteligencja, a Pawła fizyka i montaż filmowy. Wspólnie stworzyli drużynę, której maskotką została uroczą kapibara o imieniu Astra. Poza nią drużynę Capyllite wspiera merytorycznie Wydział Fizyki Uniwersytetu Warszawskiego.
Wierzymy, że nasz projekt pomoże zmniejszyć tempo globalnego ocieplenia
tak krótko o swoich planach mówią członkowie Capyllite.
ATLAS przygotuje termiczną mapę terenu
Minisatelity budowane w ramach konkursu CanSat mają dwa zadania. Podstawowe polega na dokonaniu pomiarów temperatury i ciśnienia podczas opadania satelity wyniesionej na wysokość 3 km i przesłaniu pomiarów do stacji naziemnej. Misję dodatkową każda drużyna wymyśla dla siebie sama. W przypadku sondy wykonanej przez Capyllite, którą uczniowie nazwali ATLAS (Aerial Thermal Landscape Acquisition System – Powietrzny System Pozyskiwania Krajobrazu Termicznego), będzie to przygotowanie termicznej mapy terenu.
Naszym celem jest użycie kamery termowizyjnej by zbadać różnice w emisji ciepła na dużych połaciach terenu. W przyszłości ta technologia może zostać użyta w celu zmniejszenia średniej temperatury w dużych miastach, poprzez znajdowanie obiektów emitujących ciepło i zapobieganie emisji tego ciepła (na przykład poprzez posadzenie bluszczu). To rozwiązanie może również okazać się pomocne w znajdowaniu dużych grup zwierząt bez naruszania ich szlaków, wczesnego alarmowania o pożarach, w akcjach poszukiwawczych oraz w optymalizacji wielkoskalowej infrastruktury
opowiadają członkowie grupy.
Grant Fundacji Nauka. To Lubię
Plany licealistów z drużyny Capyllite wspiera Fundacja Nauka. To Lubię – jej członkowie zostali kolejnymi beneficjentami programu grantowego „Nowi Superbohaterowie”. Środki finansowe, przekazane grupie, mają ich wesprzeć przy zakupie kamery termowizyjnej.
Kliknij TUTAJ i dowiedz się więcej o naszych grantach.