Szczecin/ Pod Wzgórzem Zamkowym odkryto podziemne tunele

Redakcja NTL
NTL
07.06.2020
Przewidywany czas: 2 min

Tunele usytuowane pod północną skarpą Wzgórza Zamkowego odkryto podczas badań prowadzonych przed modernizacją tarasów Zamku Książąt Pomorskich w Szczecinie – poinformowała w czwartek rzeczniczka Zamku. Nie wiadomo jeszcze, jak rozległe są podziemne korytarze ani dokąd prowadzą.

„Podczas badań podłoża, w ramach oceny stateczności skarp na potrzeby modernizacji tarasy, na głębokości ok. 16-18 m pod powierzchnią tarasu północnego natrafiliśmy na żelbetowe konstrukcje prefabrykowane o wysokości około 2 m i szerokości ok. 2,5 m. To konstrukcje analogiczne do zinwentaryzowanych wcześniej w Szczecinie innych tuneli z okresu niemieckiego” – powiedział, cytowany w czwartkowym komunikacie dr hab. inż. Tomasz Godlewski z Instytutu Techniki Budowlanej w Warszawie , który kieruje pracami prowadzonymi na zlecenie szczecińskiego Zamku Książąt Pomorskich w Szczecinie.

Jak dodał ekspert, wykonane zostały badania geotechniczne i geofizyczne skarpy. „Musimy jeszcze dokonać pełnej analizy uzyskanych wyników. Niewykluczone, że konieczne będą dodatkowe badania, aby określić ostateczny zakres i położenie tuneli” – wskazał. Odkryte korytarze znajdują się poza obrębem budynku zamku – pod tarasem i skarpą, na innej głębokości i w innym miejscu niż wskazywał szkic z okresu II wojny światowej.

Badania skarp konieczne do zaktualizowania dokumentacji projektowej rozpoczęły się we wtorek. Związane są z planowaną modernizacją zamkowych tarasów. Obecny, wstępny etap badań Instytutu Techniki Budowlanej potrwa co najmniej do końca tygodnia. „Raport końcowy z tych badań Zamek powinien otrzymać z końcem lipca” – podała rzeczniczka Monika Adamowska.

Zamek Książąt Pomorskich to renesansowa budowla usytuowana w pobliżu Odry; był historyczną siedzibą rodu Gryfitów, władców Księstwa Pomorskiego. Został w dużym stopniu zniszczony podczas alianckich nalotów w 1944 r., odbudowano go w latach 1958-1980. Obecnie znajdują się w nim m.in. centrum kulturalne Zamek Książąt Pomorskich, Opera na Zamku, sala ślubów Urzędu Stanu Cywilnego i siedziba Urzędu Marszałkowskiego.

Zobacz również

Podcasty NTL