Tak wyglądał rok 2023 w Fundacji Nauka. To Lubię

Agnieszka Ochman
A. Ochman
22.01.2024
Przewidywany czas: 3 min

Zaspokajamy głód wiedzy i tłumaczymy, jak działa świat.” – to hasło przyświeca wszystkim naszym fundacyjnym działaniom. Możecie być pewni, że każdego dnia minionego roku staraliśmy się jak najlepiej realizować naszą misję. Gdy z perspektywy czasu patrzę na 2023 rok, widzę, jak wiele udało nam się zrobić na rzecz popularyzacji nauki.

365 dni wokół nauki

Rok 2023 był okresem intensywnej pracy, pełnej wyzwań i satysfakcji. Za nami dziesiątki nagranych filmów i podcastów, dwie premiery książkowe i wspaniałe spotkania z Wami na wykładach czy eventach. Co dokładnie działo się w Fundacji Nauka. To Lubię? Wybraliśmy 9 najważniejszych wydarzeń minionych 12 miesięcy.

Źródło wiedzy na YouTube

W 2023 roku Tomasz Rożek nagrywał i publikował dla Was popularnonaukowe materiały częściej niż raz w tygodniu! W sumie powstało 49 filmów i 13 LIVE-ów z ciekawymi gośćmi. Filmy w sumie dotarły do 19,4 milionów odbiorców.

Edukacja najmłodszych

W 2023 roku mocno postawiliśmy na rozwój kanału Junior. Powstały filmy z ciekawostkami dla najmłodszych, nowe odcinki domowych eksperymentów, słuchowiska, seria edukacyjna o ekologii oraz lekcje muzyki, we współpracy z pomelody. W sumie ponad 30 filmików, które wyświetlono w sumie niemal 800 tys. razy!

Serial animowany i animacje o naukowcach

Na koniec 2023 roku pokazaliśmy Wam pilotażowy odcinek serialu animowanego „Akademia Superbohaterów”, który bez wątpienia przypadł Wam do gustu. Wcześniej pokazaliśmy Wam w pełni animowany film o życiu Mikołaja Kopernika oraz Marii Skłodowskiej-Curie. Widzieliście je?

O nauce w niebanalnych miejscach

Nieszablonowe podejście do popularyzacji nauki to nasza specjalność, dlatego mówiliśmy o niej m.in. podczas festiwalu fantasy, w trakcie imprez muzycznych, czy turnieju szachowego. No i nasz serial mogliście oglądać w samolocie.

Książka poza Ziemią

Nasza książka dla dzieci „Jak działa kosmos? Układ Słoneczny” i modele sondy kosmicznej opuściły Ziemię. I to dosłownie! W ładowni rakiety Perun od SpaceForest trafiły na wysokość 22 km.

Intensywny rok Wydawnictwa

W 2023 roku sporo działo się w Wydawnictwie Nauka. To Lubię. Powstała kolejna książka z serii dla dzieci „Jak działa” o Układzie Słonecznym, a wraz z nią zeszyt zabaw oraz książka i gra quizowa „Pytania z Księżyca”.

Nowi naukowcy w Akademii

W połowie roku oddaliśmy w Wasze ręce drugie wydanie „Akademii Superbohaterów”, w której pojawiło się 6 nowych postaci – kolejnych wybitnych Polaków, którzy zmienili świat.

Seria o sztucznej inteligencji

Na kanale Nauka. To Lubię pojawiła się całkiem nowa seria LIVE-ów, w której rozmowy toczą się wokół sztucznej inteligencji. O jej możliwościach Tomasz Rożek rozmawia z Mateuszem Chrobokiem.

Scena Nauka. To Lubię

Rok zakończyliśmy bardzo ważnym dla nas wydarzeniem – po raz drugi zorganizowaliśmy scenę Nauka. To Lubię podczas Śląskiego Festiwalu Nauki. Pojawiło się na niej wielu gości, których kręci wiedza. Zapowiedzieliśmy też nasz program edukacyjny dla szkół.

Agnieszka Ochman
Autor

Agnieszka Ochman

Już ponad 10 lat jestem związana z pracą słowem. Pisałam w mediach lokalnych, regionalnych oraz zajmowałam się copywritingiem. W Nauka. To Lubię mam przyjemność prowadzić projekty specjalne. Po godzinach jestem fanką fotografii lifestylowej.
Zobacz również
Plaga demencji u młodych ludzi

Plaga demencji u młodych ludzi

14.06.2024 00:07:17

Podcasty NTL