Jeden drink dziennie? Twój mózg będzie mniejszy!

Małgorzata Gogól-Górecka
M. Gogól-Górecka
20.03.2022
Przewidywany czas: 4 min

Badania pokazały, że spożywanie alkoholu – nawet w niewielkich ilościach, ale regularne – ma podobne konsekwencje, jak starzenie się organizmu. Oto, co najnowsze badania mówią na temat tego, jak duży jest wpływ alkoholu na mózg.

Alkohol a mózg – badanie naukowe

Wiemy od dawna, jak alkohol wpływa na mózg. Wiemy, że regularne upijanie się wyniszcza mózg. Jednak najnowsze badania, które przeprowadzili naukowcy z University of Pennsylvania i ich koledzy z innych ośrodków, pokazują, że picie nawet niewielkich ilości alkoholu, stwarza zagrożenie dla naszego mózgu. Mowa tutaj o wypijaniu kilku piw lub lampek wina tygodniowo. Już przy takich ilościach wpływ alkoholu na mózg jest znaczący.

Wesprzyj zrzutkę

Naukowcy zaprojektowali obszerne badanie, w którym udział wzięło 36 tys. osób (uczestnicy programu UK Biobank). Zgromadzona baza danych zawiera różnorodne dane biologiczne i medyczne, w tym obrazy mózgów ochotników, które udało się pozyskać za pomocą rezonansu magnetycznego.

Aby możliwie najdokładniej przebadać, jaki jest wpływ alkoholu na mózg badanych osób, badacze uwzględnili różnorodne czynniki towarzyszące. Pod uwagę wzięli wiek, wzrost, płeć, BMI, palenie tytoniu, status społeczno-ekonomiczny, genetykę, kraj zamieszkania, a nawet to czy dana osoba jest lewo- czy praworęczna.

Czy to mózg alkoholika? Starzenie się mózgu po alkoholu

Jak wyjaśnia jeden z autorów pracy opublikowanej w czasopiśmie Nature Communications, prof. Gideon Nave, analiza danych z tak dużej grupy badawczej pozwoliła wyodrębnić pewne wzorce i subtelne różnice nawet między spożywaniem połowy piwa i jednego piwa dziennie.

Analizy pokazały, że zależność nie jest liniowa i każda dodatkowa porcja oznacza większe zniszczenia:

  • 50-latkowie, którzy wypijali średnio jedno piwo (lub kieliszek wina) dziennie mają mózgi starsze o 2 lata od tych, którzy pili pół piwa dziennie.
  • Z kolei dla tych, którzy spożywali półtora piwa, w porównaniu do konsumpcji jednego piwa dziennie, oznaczało to postarzenie mózgu o kolejne 3,5 roku.
  • Różnica między abstynentami a spożywającymi pół piwa dziennie była niewielka.
  • 50-letnia osoba pijąca regularnie dwa piwa dziennie (lub inny odpowiednik tej ilości alkoholu) ma mózg o 10 lat starszy niż niepijący rówieśnicy.

Bezpieczna ilość alkoholu? Co na to badania

Dotychczasowe badania i zalecenia względem bezpiecznej spożywanej ilości alkoholu nieco odbiegają od omawianych wyników badań. Na przykład National Institute on Alcohol Abuse and Alcoholism zaleca kobietom spożycie maksymalnie jednego lub dwóch drinków dziennie. Mężczyznom odpowiednio podwójną ilość dawki przeznaczonej dla kobiet. Jak się okazuje, takie dawki przekraczają bezpieczny pułap spożycia napojów alkoholowych. Pokazały to obserwacje przeprowadzonego badania na temat wpływu alkoholu na mózg.

Badania tego, jak alkohol wpływa na mózg nie są nowością. Już wcześniej sporo badań sprawdzało związek picia alkoholu ze stanem mózgu, jednak wyniki były różne. Dość oczywistym wnioskiem były stwierdzenia, że picie dużych ilości napojów alkoholowych wyniszczają mózg. Jednak pojawiały prace, w których można było przeczytać, że umiarkowane picie miało nie mieć znaczenia, a nawet przynosić korzyści dla organizmu człowieka.

Jaka jest przewaga badania naukowców z University of Pennsylvania? Wcześniejsze badania opierały się na obserwacjach dużo mniejszych populacji. Tym razem wykorzystano znacznie większą niż zazwyczaj grupę badanych, co pozwoliło dostrzec pewne zależności z dużo większą dokładnością.

Kontynuacja badań

Autorzy odkrycia planują już kolejne badania. Chcą w nich porównać m.in. wpływ częstego, lecz umiarkowanego picia z rzadszą, np. weekendową konsumpcją dużych ilości alkoholu.

Badacze chcieliby też bliżej przyjrzeć się relacjom przyczynowo-skutkowym. Będzie to możliwe dzięki nowym, powstającym bazom danych na temat obserwowanych przez kolejne lata ochotników. Badacze zapowiadają, że pod uwagę zostaną wzięte również aspekty genetyczne.

Wpływ alkoholu na mózg

Czy to tylko korelacja?

Mimo, że obecne badanie wskazało tylko na korelacje, zdaniem autorów może stanowić sygnał dla pijących osób, aby ograniczały ilości spożywanego alkoholu. Szczególnie powinni się zastanowić ci, którzy piją więcej, dla których wpływ alkoholu na mózg ma daleko destrukcyjny wpływ.

Badacze podkreślają dodatkowo, że istnieją dowody, według których działanie alkoholu na mózg rośnie wykładniczo. Jeden dodatkowy drink dziennie może więc mieć większy wpływ na organizm niż poprzednie. Oznacza to, że rezygnacja z tego „jeszcze jednego” drinka może wyraźnie wpływać na proces starzenia się mózgu.

Jeśli chcesz wiedzieć, jak działa alkohol w organizmie człowieka, zobacz ten artykuł: Jak działa alkohol?

Źródła:

naukawpolsce.pap.pl

https://www.nature.com/articles/s41467-022-28735-5

https://penntoday.upenn.edu/news/one-alcoholic-drink-day-linked-reduced-brain-size

Zobacz również

Podcasty NTL