Godziny przed ekranem? Dla równowagi spacer. To działa!

Agnieszka Ochman
A. Ochman
27.04.2022
Przewidywany czas: 2 min

Od dawna wiadomo, że kontakt z naturą pozwala się zrelaksować oraz poprawia nastrój i koncentrację. Naukowcy potwierdzają – jest on wręcz niezbędny dla zdrowia psychicznego dzieci i młodzieży, które spędzają wiele godzin przed ekranem.

Zmiana życia

Rozwój technologii otworzył wiele drzwi. Ceną za udogodnienia jest wydłużający się czas spędzany przed ekranem. Dorośli i dzieci często zyskują go więcej kosztem kontaktu z naturą. Naukowcy są już pewni: chociaż chwilowo wydaje się to korzyścią, na dłuższą metę zbyt mało czasu spędzanego w naturze negatywnie odbija się na samopoczuciu i zdrowiu psychicznym.

Naukowcy coraz częściej zwracają uwagę na problemy psychiczne, które dotykają młode osoby. Trwała zmiana zielonego otoczenia na to elektroniczne nie wychodzi na zdrowie? Sprawdzić to postanowili pracownicy University of Adelaide. Przedmiotem ich badań stało się oddziaływanie przyrody i elektroniki na zdrowie psychiczne dzieci i młodzieży.

Natura wspomaga zdrowie psychiczne

Czas przed ekranem a czas „zielony” – badania

Eksperci z Australii przeanalizowali 186 badań celem wydobycia informacji o tym, jak przyroda i elektronika współoddziałują na psychikę młodych ludzi. Pod uwagę wzięte zostały takie aspekty jak zdrowie psychiczne, zdolności poznawcze czy wyniki w szkole.

Badania pochodziły z takich baz danych jak: PubMed, PsycInfo, Scopus, Embase i przeprowadzane były m.in. w Europie czy Stanach Zjednoczonych. Analizowane źródła rzadko uwzględniały osoby o gorszej sytuacji społecznoekonomicznej.

Wnioski naukowców

Dziesiątki przeanalizowanych dokumentów pozwoliły australijskim naukowcom na znalezienie powiązań między wysokim poziomem czasu ekranowego a zdrowiem psychicznym. Zauważyli, że duże ilości czasu spędzanego przed elektronicznymi ekranami negatywnie działały na psychikę dzieci i młodzieży. Kontakt z przyrodą wręcz przeciwnie.

Zdaniem badaczy z analizy można wyciągnąć wstępne wnioski, według których kontakt z naturą może osłabiać negatywne skutki godzin spędzanych z komputerem czy innym cyfrowym urządzeniem. Naukowcy zapowiedzieli zgłębienie tematu.

Co już możesz zrobić z tą wiedzą? Zaplanować rodzinny kontakt z naturą! Jeśli wiesz, że Twoje dziecko z uwagi na obowiązki szkolne (lub inne powody) spędza wiele godzin przed ekranem, dla równowagi zaplanuj mu wyjście do parku, wycieczkę rowerową lub odpoczynek w lesie. Dobrym pomysłem będzie też spacer ze szkoły, zamiast powrotu samochodem czy autobusem.

Sprawdź też: Ile czasu dziecko może spędzać przed ekranem?

Źródła:
www.naukawpolsce.pl
https://journals.plos.org/plosone/article?id=10.1371/journal.pone.0237725

Agnieszka Ochman
Autor

Agnieszka Ochman

Już ponad 10 lat jestem związana z pracą słowem. Pisałam w mediach lokalnych, regionalnych oraz zajmowałam się copywritingiem. W Nauka. To Lubię mam przyjemność prowadzić projekty specjalne. Po godzinach jestem fanką fotografii lifestylowej.
Zobacz również
Plaga demencji u młodych ludzi

Plaga demencji u młodych ludzi

14.06.2024 00:07:17

Podcasty NTL